Európska odborová konfederácia (EOK) s hrdosťou víta vo svojej rodine Federáciu odborových zväzov Ukrajiny (FPU), Konfederáciu slobodných odborov Ukrajiny (KVPU) a Národnú odborovú konfederáciu Moldavska (CNSM).

„Budúcnosť Ukrajiny a Moldavska je v Európskej únii,“ uviedol Luca Visentini, generálny tajomník EOK, „a odborové zväzy Ukrajiny a Moldavska potrebujú podporu a solidaritu EOK pri obrane práv pracovníkov v týchto ťažkých a nebezpečných časoch a pri zabezpečovaní toho, aby boli v prístupovom procese zastúpené záujmy pracujúcich. Vstup do EÚ znamená, že Ukrajina a Moldavsko sa nakoniec nielen pripoja k jednotnému trhu EÚ, ale budú musieť uplatňovať aj právne predpisy EÚ, vrátane sociálnych práv a práv zamestnancov. Nedávne opatrenia ukrajinskej vlády, útočiace na kolektívne vyjednávanie a kolektívne zmluvy, sú neprijateľné a budú sa musieť zvrátiť.“

„Odbory sú založené na solidarite a ľudia na Ukrajine potrebujú našu solidaritu viac, ako kedykoľvek predtým. EOK bude naďalej vyzývať na ukončenie vojny na Ukrajine a na pokračovanie sankcií proti Rusku a jeho spojencom.“

EOK podporuje odbory na Ukrajine a v Moldavsku, ktoré poskytujú útočisko tisícom vysídlených osôb a utečencov, a odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajinu, pričom vyzývala na odchod všetkých ruských síl z Ukrajiny už krátko po tom, ako Rusko začalo inváziu.

EOK tiež podporuje vstup Gruzínska do EÚ a dúfa, že v blízkej budúcnosti privíta gruzínsky odborový zväz GTUC v EOK.

Zdroj: EOK

Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.

www.etuc.org

Foto: ETUC and Pexels

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *