Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová bola dnes hostkou relácie Braňo Závodský Naživo v rádiu Expres. Témami rozhovoru boli nový vládny kabinet, budúcnosť tripartity, kolektívne vyjednávanie či zvyšovanie miezd. Rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vymenovať úradnícku vládu prijala KOZ SR, podľa slov Moniky Uhlerovej, ako fakt, pričom vláda odborníkov bola viac-menej očakávaná. V najbližších týždňoch tiež očakávame stretnutie s premiérom Ľudovítom Ódorom. Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová už rokovala aj s novou ministerkou práce a sociálnych vecí Soňou Gaborčákovou. „Vymenili sme si pohľady na niektoré otázky a témy. Tiež sme sa rozprávali o tom, aké sú jej priority v rezorte v najbližších mesiacoch. Vidí to veľmi racionálne a reálne,“ povedala Monika Uhlerová.

Aktuálna sociálno-ekonomická situácia na Slovensku si bude ešte vyžadovať cielenú pomoc pre ľudí, najmä pre tých, ktorí majú nižšie príjmy. Prezidentka KOZ SR však upozornila aj na fakt, že „slovenskí zamestnanci ešte stále nepochopili, že riešenie majú priamo vo svojich rukách, a to je cez kolektívne vyjednávanie“. Stále opakujeme, že práve kolektívne vyjednávanie je tým nástrojom, vďaka ktorému si vedia zamestnanci vybojovať vyššie platy. „Ten priestor na zvýšenie miezd tu je. Keď si vezmeme celkové prerozdelenie HDP na úroveň ziskov a miezd, úroveň ziskov je oveľa vyššia. Toto je úloha zamestnancov a odborov – združovať sa, aby začali kolektívne vyjednávať,“ spresnila Monika Uhlerová.

V diskusii odznela aj téma rokovania s politickými stranami a hnutiami a s ďalšími subjektami politického systému, či uzatvárania prípadných dohôd a zmlúv so sociálnymi partnermi a ďalšími subjektmi občianskej spoločnosti. Pri presadzovaní svojich záujmov sú odbory odkázané na rokovania s politickými subjektami, avšak v čisto nadstraníckej rovine. „KOZ SR je sebavedomé odborové hnutie, ktoré nie je a nebude závislé od zmluvných zväzkov s politickými stranami,“ uviedla na margo tejto debaty M. Uhlerová.

Každoročnou témou, ktorá zaujíma aj médiá, je zvyšovanie minimálnej mzdy. Rokovania medzi odborármi a zamestnávateľmi sa už začali, no čas na rozhodnutie máme do 15. júla. Ambíciou KOZ SR je, aby sa opäť so sociálnymi partnermi dohodla. Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová dodala, „že by to bolo posilnenie sociálnych partnerov a ich pozície voči vláde, a tak by sme eliminovali možnú politizáciu témy minimálnej mzdy“.

Celý rozhovor s prezidentkou KOZ SR Monikou Uhlerovou si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=D_gIRf0cr4s

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *