Pálčivou témou, či samotným problémom je už nejaký čas nesprávny, respektíve chaotický legislatívny proces. Pre KOZ SR je tvorba návrhov, riešení a zákonov dôležitá. Na stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou predstavila prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová niekoľko možností, ako túto doslova legislatívnu smršť zastaviť. Našou ambíciou je zlepšovať a skvalitňovať život ľuďom na Slovensku a bez dobre pripravenej legislatívy to nie je možné.

  • Už teraz máme nastavené pravidlá, ale sa, žiaľ, nedodržiavajú. Ak sú poslanecké návrhy zákonov predložené v parlamente a následne o nich rokujú jednotlivé výbory, predseda NR SR by ich mal „poslať“ vláde a tá by mala svoje stanovisko zaujať do 30 dní. Keďže KOZ SR je partnerom vlády, návrhy zákonov by sa k nám dostali a mohli by sme ich odborne pripomienkovať. To sa však nedeje.
  • Sociálni partneri sa tiež riadia rokovacím poriadkom, či zákonmi, ktoré si môžeme upraviť tak, aby sme sa venovali aj poslaneckým návrhom. Najskôr by sme však museli urobiť zásadnú zmenu.
  • KOZ SR preto prichádza s riešením. Chceme, aby všetky návrhy poslancov boli súčasťou medzirezortného pripomienkového konania. Cieľom nie je uškodiť, práve naopak. Takto skvalitníme legislatívny proces a vychytáme chyby, ktoré sa už stali nejedenkrát. Príkladom môžu byť zákony, ktoré sa pre rýchly a niekedy aj neodborný legislatívny proces nedali využiť v praktickom živote. 

Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová potvrdila, že hlava štátu vyjadrila podporu a s našimi návrhmi je rovnako stotožnená. Tejto problematike sa chceme prioritne venovať aj na tripartite. Zákony predsa tvoríme pre ľudí, preto by mali byť po všetkých stránkach čo najlepšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *