Odborári zo všetkých kútov Európy, ktorí sa stretli na strednodobej konferencii Európskej odborovej konfederácie (EOK) v Belehrade, vyzvali lídrov EÚ, aby sa z minulých chýb pri rozširovaní únie poučili a zabezpečili, že budúce rozširovanie prinesie reálne zlepšenie miezd a posilnenie práv pracujúcich.
Zástupcovia 45 miliónov pracujúcich – z členských i pristupujúcich krajín – prijali spoločné uznesenie, ktoré potvrdzuje podporu ďalšiemu rozširovaniu Európskej únie a vízii jednotnej Európy. Zároveň však zaznelo varovanie: práva pracujúcich a životná úroveň nesmú byť opäť „vedľajším produktom“ rozšírenia. Pristupujúce krajiny by mali vstúpiť do EÚ len vtedy, ak plne rešpektujú jej sociálne štandardy a práva odborových zväzov.
Táto výzva prichádza v čase, keď rozdiely v mzdách medzi starými a novými členskými štátmi zostávajú štvornásobné a rozčarovanie z pomalého zlepšovania životných podmienok dáva priestor protidemokratickým silám.
EOK požaduje pri rozšírení EÚ:
-
Zaručenie reálnych zlepšení pre pracujúcich;
-
Prístup na jednotný trh len po zosúladení so sociálnym acquis EÚ a zavedení efektívneho sociálneho dialógu;
-
Záväzok k autentickému sociálnemu dialógu medzi odbormi a zamestnávateľmi o pracovných otázkach, politikách trhu práce a priemyselných vzťahoch;
-
Budovanie kvalitných verejných služieb a systémov sociálnej ochrany v súlade s Európskym pilierom sociálnych práv;
-
Prepojenie rozšírenia s reformou EÚ, ktorá posilní sociálny rozmer v rovnováhe s ekonomickou integráciou;
-
Podporu pripravenosti kandidátskych krajín na Zelenú dohodu EÚ, vrátane plánovania a financovania spravodlivej transformácie;
-
Otvorenú verejnú diskusiu o rozšírení, ktorá zapojí širokú verejnosť, pracujúcich i nezávislé odbory.
Prezident EOK Wolfgang Katzian zdôraznil: „Členstvo v Európskej únii musí znamenať viac než len presunutie hraníc alebo vyvesenie novej vlajky na verejných budovách. Musí priniesť hmatateľné zlepšenia v životoch väčšiny obyvateľov – teda pracujúcich ľudí. Príliš veľa pracujúcich v krajinách, ktoré vstúpili do EÚ pred dvadsiatimi rokmi, stále nezažilo zásadné zlepšenie miezd, životnej úrovne či pracovných práv. Preto sa musíme poučiť z chýb minulosti a tentokrát nechať sociálny rozmer na čele, nie na chvoste. Odbory už dnes tvrdo pracujú v teréne v každom členskom štáte, aby tento cieľ naplnili, no často čelia snahám o ich oslabenie zo strany zamestnávateľov či vlád. Rešpektovanie práv nezávislých odborových zväzov je najlepšou cestou, ako zabezpečiť, že kandidátske krajiny prejdú sociálnym pokrokom, ktorý je predpokladom ich vstupu do EÚ.“
Rozšírenie Európskej únie tak podľa EOK nesmie byť len geopolitickým rozhodnutím, ale predovšetkým cestou k sociálnej spravodlivosti a rovnosti.