Nadácia Friedrich-Ebert-Stiftung, prostredníctvom svojho zastúpenia v Slovenskej republike, organizuje rôzne vzdelávacie podujatia aj pre zástupcov zamestnancov na Slovensku. Uplynulý víkend – od piatka 24. septembra do nedele 26. septembra – sa opäť po roku mohla konať Akadémia mladých odborárov. Priamo pod najvyšším vrchom Vysokých Tatier -Gerlachovským štítom,  v hoteli Sliezsky dom, sa zišla tridsiatka mladých ľudí.

Program akadémie bol naplnený prednáškami aj workshopmi. V piatok večer začali účastníci diskusiou so svojimi skúsenými kolegami  z vedenia viacerých odborových zväzov. Zhovárali sa o súčasnom dianí v odboroch a spoločnosti. V sobotu ráno začala svoju prednášku „Kolektívne vyjednávanie- jeho potreba, význam a dopady v teórii a praxi“ podpredsedníčka OZ KOVO, Monika Benedeková. O dopadoch kolektívneho vyjednávania na minimálnu mzdu prednášala zakladateľka a výkonná riaditeľka Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce, Marta Kahancová.

Popoludní sa účastníci rozdelili do dvoch skupín, v ktorých sa pod vedením skúsených kolegov – odborárov venovali argumentačnému tréningu a mediálnemu tréningu. Prvá skupina, zameraná na argumentačný tréning,  sa rozdelila na polovicu. Jedna polovica reprezentovala zamestnávateľov, druhá polovica odborárov, vyjednávačov. Pod dohľadom odborných lektorov si obe skupiny pripravili argumenty na kolektívne vyjednávanie, ktoré odprezentovali v rámci svojho mediálneho vystúpenia. Celá druhá skupina – pod vedením mediálnych trénerov – absolvovala základy mediálneho vystupovania, ktoré použila pri príprave vlastného mediálneho výstupu k téme kolektívne vyjednávanie. V nedeľu sa skupiny vymenili a trénovali to isté. Všetci účastníci odchádzali s novými vedomosťami, skúsenosťami a zručnosťami, ktoré im pomôžu pri vylepšovaní postavenia zamestnancov na pracovisku. Okrem toho si v krásnom prostredí Vysokých Tatier užili aj voľné chvíle a utužili kolegiálne vzťahy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *