Pár mesiacov pred implementáciou novej súdnej mapy odchádza z čela slovenskej justície jej autorka, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Reforma súdnej mapy sa netešila v prostredí justície popularite, naopak, odpor proti nej spojil sudcov aj bežných úradníkov – zamestnancov súdov.
Symbolom nespokojnosti s reformou, ktorá mala znamenať priame ohrozenie pracovných miest v niektorých regiónoch Slovenska, boli protesty, ktoré pravidelne organizoval Odborový zväz (OZ) justície v SR. Jeho predsedníčka Ingrid Vrkočová dnes potvrdzuje, že tieto obavy neboli len výkrikmi do vetra. Podľa jej slov už bolo oznámené významné prepúšťanie (redukovanie) zamestnancov justície, a to od 1.1.2023. Odborárov mrzí, že nebol naplnený verejný sľub ministerky, ktorá deklarovala, že v dôsledku reformy nepríde nikto o prácu. Z tohto dôvodu nemôžu odbory hodnotiť prácu pani ministerky Kolíkovej pozitívne.
Jasné požiadavky k novému ministrovi
Na miesto ministra spravodlivosti bol v utorok, 13.septembra, prezidentkou vymenovaný Viliam Karas, doterajší predseda Slovenskej advokátskej komory. Od nového ministra budú odborári požadovať korekciu, respektíve zvrátenie negatívnych následkov súdnej mapy na zamestnancov justície. „Veríme, že nový minister vypočuje názory odborníkov a ľudí z praxe a príjme riešenie, ktoré aspoň čiastočne zmierni napätie, ktoré v justícií vládne, “ vysvetlila I. Vrkočová a pripomenula, že súdna mapa bola niekoľkokrát menená, a bola nakoniec prijatá nasilu. Najčistejším a najlepším riešením súčasnej situácie by bolo, podľa nej, odloženie účinnosti súdnej mapy alebo jej celkové zastavenie. Boj zamestnancov justície a odborárov za záchranu pracovných miest v justícií tak nekončí. OZ justície v SR v blízkej dobe požiada nového ministra Viliama Karasa o stretnutie, kde ho bude informovať o svojom stanovisku. Z prvých informácií, ktoré do médií o novom ministrovi prenikli, existuje nádej, že bude voči požiadavkám zamestnancov, obzvlášť v súčasnej náročnej ekonomickej situácii, ústretovejší, ako jeho predchodkyňa.