Oprávnenosť ostať doma na maródke doteraz kontrolovali posudkoví lekári Sociálnej poisťovne. Od januára však majú novú právomoc a PN-ku môžu ukončiť rovnako ako lekári.
Nastúpite na maródku a lekár vám elektronicky vypíše dočasnú PN-ku. Rovnakým spôsobom ju doktor aj ukončoval. Od 1. januára 2025 rovnakým oprávnením disponujú aj posudkoví lekári vykonávajúci lekársku posudkovú činnosť v Sociálnej poisťovni.
„Podľa novej právnej úpravy v prípadoch hodných osobitného zreteľa môže posudkový lekár vykonávajúci lekársku posudkovú činnosť ukončiť dočasnú pracovnú neschopnosť. V takom prípade ošetrujúci lekár na písomnú žiadosť posudkového lekára vytvorí elektronický záznam o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti,“ informuje Sociálna poisťovňa.
Doteraz mohli posudkoví lekári na neoprávnenosť péenky len upozorniť ošetrujúceho lekára a požiadať ho o jej ukončenie. Sociálna poisťovňa na takéto zefektívnenie systému upozorňovala dlhodobo. Posudkoví lekári sa zamerajú na prípady, kde bude dôvodné podozrenie na zneužívanie alebo neoprávnene vystavenú dočasnú práceneschopnosť.
Priemerná liečba 45 dní a veľké regionálne rozdiely
Priemerná dĺžka práceneschopnosti v minulom roku bola takmer 45 dní. Sociálna poisťovňa zatiaľ zverejnila štatistiky za prvý polrok minulého roka. Do júna 2024 „maródovalo“ 453 712 ľudí, pričom niektorí boli PN aj viackrát.
Počet novohlásených prípadov práceneschopnosti v prvom polroku 2024 medziročne stúpol o 3 706 prípadov, no za týmto číslom môže byť aj zvýšenie počtu poistencov. Dĺžka obdobia práceneschopnosti sa v medziročnom porovnaní skrátila o pol dňa.
„Priemerná PN pre chorobu a úraz v I. polroku 2024 trvala 44,83 dní. Ide o mierny pokles dĺžky trvania jednej PN, keďže v rovnakom období minulého roku sa poistenci liečili v priemere 45,23 dní. Najdlhšie boli lekárom vypísaní poistenci Prešovského kraja, ktorí na PN strávili priemerne 53,89 dní. Naopak, najkratšie to bolo u poistencov Bratislavského kraja – priemerne 33,86 dní,“ uvádzajú oficiálne štatistiky Sociálnej poisťovne.
Rozdiely v trvaní PN závisia aj toho, či ide o zamestnanca, samostatne zárobkovo činnú osobu alebo dobrovoľne poisteného. Ako vyplýva zo štatistík Sociálnej poisťovne, najkratšie boli na PN vypísaní zamestnanci.
Tí maródovali priemerne 43,12 dní, u samostatne zárobkovo činných osôb to bolo 68,09 dní a u dobrovoľne nemocensky poistených osôb 102,22 dní.
Nemocenskú dávku zvýšili
Od januára sa zmenila aj maximálna výška nemocenskej dávky. Jej maximálna výmera na deň je necelých 52 eur. Pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci tak Sociálna poisťovňa vyplatí poistencom nemocenské maximálne vo výške 1 551,50 eur a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci to bude 1 603,20 eur.
Prvých 10 dní trvania PN náhradu mzdy vypláca zamestnávateľ, od 11. dňa nemocenskú dávku vypláca Sociálna poisťovňa, maximálne však po dobu 52 týždňov.
Ak sa v kolektívnej zmluve nedohodne zamestnávateľ so zamestnancami inak, za 1. až 3. deň pacientovi prináleží 25 % denného vymeriavacieho základu, od 4. do 10. dňa 55 %.
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Ilustračná fotografia: Pexels