V spotrebnom košíku sa ceny tovarov a služieb v medziročnom porovnaní zvýšili o 3,9%. Najviac si to mohli všimnúť ľudia na cenách v reštauráciách a hoteloch či pri výdavkoch na bývanie.
Aprílová inflácia u nás spomalila na 3,7%, ide o najpomalší nárast od začiatku roka. V medzimesačnom porovnaní ceny stúpli o 0,1%. Najvýraznejší vplyv malo zdražovanie v odbore reštaurácie a hotely o 0,6% a v odbore bývanie a energie o 0,3%.
Na niektorých cenovkách, naopak, išli sumy dole. Ceny poklesli v troch odboroch, najviac za alkoholické nápoje a tabak o 1,3%.
V medziročnom porovnaní sa ceny zvýšili v 11 z 12 odborov, a to od 1,8% v odbore zdravotníctvo do 10,2% v odbore vzdelávanie. Medziročne poklesli ceny v odbore doprava o 1,6%.
Priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie za posledných 12 mesiacov (za obdobie máj 2024 až apríl 2025 voči obdobiu máj 2023 až apríl 2024) dosiahla hodnotu 3,4%. Podľa analytikov tento rok presiahne 4%.
Podľa Európskej komisie, ktorá v pondelok zverejnila makroekonomickú prognózu sa inflácia tento rok zvýši na 4% v dôsledku zvýšených daní a vyššieho rastu miezd. Následne sa v roku 2026 zmierni na 2,9%.
V medziročnom porovnaní u nás najviac zdraželi produkty ako maslo, niektoré druhy mäsa, ale aj nealkoholické nápoje. Ako mnohí ľudia pocítili na vlastnej koži, ani rast platov na infláciu nestačil.
Inflácia v EÚ klesala
Dobrou správou je, že inflácia v celej Európskej únii klesala. Najnižšiu mieru inflácie malo v apríli Francúzsko 0,9%. Nasledoval Cyprus, Luxembursko a Fínsko. Naopak, najvyššiu infláciu zaznamenali v Estónsku 4,4%, Litve a Maďarsku. Slovensko sa teda v rebríčku spomedzi krajín Eurozóny umiestnilo na piatom mieste s 3,9-percentnou mierou inflácie.
Najvýraznejšie vzrástli ceny služieb, zatiaľ čo ceny energií v EÚ klesli. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad a Eurostat. Eurostat ďalej uvádza, že v apríli 2025 sa v eurozóne zrýchlil rast cien služieb (na 4% z 3,5% v marci) aj cien potravín, alkoholu a tabaku (na 3% z 2,9% ). Ceny priemyselných tovarov bez energií stúpli len o 0,6%, zatiaľ čo pokles cien energií sa prehĺbil (na -3,6% z -1% v marci).
Zdroj: Eurostat, ŠÚ SR, Teraz.sk
Ilustračná fotografia: Pexels