Tabuľkové platy nižšie ako minimálna mzda. Odborári pokračujú v kolektívnom vyjednávaní a požadujú aj v poslednom štvrťroku tohto roka navýšenie platov pre štátnych a verejných zamestnancov.
Polepšia si zamestnanci pracujúci pre štát? Už tento týždeň čaká odborárov a predstaviteľov štátu rokovanie na úrade vlády o zvyšovaní platov zamestnancov štátnej aj verejnej sféry. Návrh na zvýšenie tarifných platov po skončení platnosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa je k 1. septembru 2024 nárast o 10 % a k 1. januáru o ďalších 10 %.
Zamestnanci pracujúci pre štát si v priebehu minulého roka síce prilepšili, tabuľkové mzdy im stúpli v priebehu jedného roka dokonca dvakrát, no podľa analytikov tým len štát dobieha už zameškané. Do verejnej správy preto len ťažko nalákať tých najšikovnejších.
Platy ústavných činiteľov
Plat premiéra je s paušálnymi náhradami cez 11-tisíc eur, podpredsedu vlády takmer 10-tisíc a ministerská mzda s príplatkami a náhradami je takmer 9-tisíc eur.
Začiatkom roka si vládny kabinet zvýšil mzdy. Presnejšie povedané, politici to spravili formou zvýšenia paušálnych náhrad. Týmto spôsobom sa vyhli pravidlu, ktoré zastavuje rast ich miezd, keď dlh krajiny prekročí určitú hranicu.
„Nemyslíme si, že je korektné, a pre samotnú vládu populárne, aby sa platy ministrov a poslancov zvyšovali podľa automatu, pokiaľ nie je zmrazený, a platy verejných a štátnych zamestnancov sa nezvyšovali. A to napriek inflácii a extrémnemu nárastu cien v rokoch 2022 a 2023. Ak majú rásť platy ústavných činiteľov, ktoré sú neporovnateľne vyššie s bežnými pracovníkmi verejného sektora, je potrebné, aby rástli aj platy zamestnancov pracujúcich pre štát,“ uviedla vo februári tohto roka prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.
Už vtedy odborové zväzy volali po plošnom zvyšovaní platov v štátnej a verejnej sfére. Rozpočet verejnej správy však počíta s nulovou valorizáciou platov vo verejnom sektore v tomto roku.
„Navyše zaznamenávame prepad niektorých tarifných platov jednotlivých stupníc platových taríf vybraných verejných a štátnych zamestnancov pod úroveň platnej minimálnej mzdy,“ uviedla konfederácia.
Argument? Mzdy pod úrovňou minimálky
Nie je to prvýkrát, čo sa dostávame do situácie, že niektoré tarifné platy jednotlivých stupníc (v zákone o štátnej službe – 1. a 2. platová trieda a v zákone o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme – 1. až 3. platová trieda základnej stupnice) sú znova pod úrovňou minimálnej mzdy.
„Vzhľadom na to, že aj vládne strany prezentovali pred voľbami, že uvedený stav (tabuľkový plat nižší ako minimálna mzda) je neprípustný, a že štát ako zamestnávateľ má ísť príkladom, nepovažujeme za dostatočné, že v septembri 2023 došlo k predsunutiu valorizácie a ďalšia nie je potrebná,“ uviedla prezidentka KOZ SR.
Odborári aj vzhľadom na pretrvávajúci rast cien a rast minimálnej mzdy požadovali rozpočtovať aj rezervu na závery kolektívneho vyjednávania Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa v štátnej službe a Kolektívnej zmluvy pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktoré sú platné len do 31. augusta 2024.
Ako sa zvyšovali platy zamestnancom štátnej a verejnej správy
Na rok 2023 bolo dohodnuté zvýšenie základnej stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a zvýšenie platových taríf štátnych zamestnancov od 1. januára o 7 % a od 1. septembra o ďalších 10 %. Osobitná stupnica platových taríf učiteľov VŠ a výskumných a vývojových zamestnancov a platové tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa zvýšili k 1. januáru o 10 % a od 1. septembra o ďalších 12 %.
Zvyšovanie platov štátnych zamestnancov
2019 + 10 %
2020 + 10 %
2021 + 100 eur jednorazová odmena
2022 + 350 eur jednorazová odmena + 3 % od 1. júla 2022
2023
zamestnancom pri výkone práce vo verejnom záujme a štátnym zamestnancom
od 1.1. 2023 + 7 %
od 1.9. 2023 + 10 %
učiteľom, pedagogickým a odborným zamestnancom
od 1.1.2023 + 10 %
od 1.9.2023 + 12 %
Okrem navýšenia platov o 10 % od septembra tohto roka a o 10 % od januára 2025, odborári navrhujú rokovať aj o ďalších benefitoch pre zamestnancov ako napríklad:
- navýšenie sociálneho fondu
- dojednanie odstupného/odchodného nad rozsah zákona v KZVS
- platený sick day – 2, 3 dni do roka
- možnosť vo vybraných prípadoch dohodnúť prácu na doma
- pre rodičov školopovinných detí do desať rokov voľno v prvý a posledný deň školy
- náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti nad rámec zákona
Kolektívne vyjednávanie je jedným zo základných pilierov ochrany zamestnaneckých práv a zabezpečenia spravodlivých pracovných podmienok. Kolektívna zmluva je v praxi jeden z najvýznamnejších nástrojov na dosiahnutie lepších pracovných podmienok odborového hnutia. Kolektívna zmluva vyššieho stupňa sa uzatvára pre väčší počet zamestnávateľov, medzi organizáciou zamestnávateľov – združením (jedným alebo viacerými) a odborovým zväzom (jedným alebo viacerými). Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa sa dohadujú pre jednotlivé hospodárske odvetvia v celoštátnom alebo regionálnom meradle. Obsahom kolektívnej zmluvy sú mzdové podmienky, podmienky zamestnávania a vzťahy medzi zamestnancami a zamestnávateľmi.