Medzinárodná rozvojová organizácia Oxfam zverejnila na začiatku Svetového ekonomického fóra v Davose svoju výročnú správu o sociálnej nerovnosti. Aj tento rok sa ukazuje: sociálna nerovnosť je jedným z najväčších problémov našej doby a narastá.
Zatiaľ, čo väčšina ľudí narieka pod dôsledkami nedávnych kríz, zopár z nich masívne profitovalo z pandémie, inflácie, rastúcich úrokových sadzieb a vojny. Päť najbohatších ľudí na svete dokázalo od vypuknutia pandémie koronavírusu viac ako zdvojnásobiť svoje bohatstvo.
Všetci miliardári zahrnutí do štúdie za rovnaké obdobie zvýšili svoje bohatstvo o 34 %, zatiaľ čo „spodných“ 60 % ľudí majetok stratilo.
148 najväčších spoločností zarobilo okolo 700 miliárd dolárov v nadpriemernom zisku, pričom reálna mzda zamestnancov klesala alebo dokonca stratili pracovné miesta.
Sociálna nerovnosť sa zvyšuje aj v Nemecku. Príjmová nerovnosť sa od vypuknutia pandémie korony opäť zvyšuje a miera chudoby zostáva na vysokej úrovni, takmer 17 %.
Aj tu spoločnosti DAX (spoločnosti, ktoré patria na nemecký burzový index Frankfurtskej burzy – tvorí ho 40 najvýznamnejších nemeckých spoločností zo segmentu blue chip -poznámka redakcie ) dosiahli minulý rok opäť rekordné zisky a namiesto investícií do lokalít a budúcnosti vyplatili na dividendách 75 miliárd eur. V prospech tých najbohatších, ktorí vlastnia 41 % nemeckého finančného bohatstva.
Koncentrácia bohatstva v Nemecku je obrovská a dokonca oveľa vyššia, ako sa pôvodne odhadovalo. Aktuálna štúdia vedcov z Tax Justice Network odhaľuje, že bohatstvo najbohatších 4300 domácností sa odhaduje na 1,4 bilióna eur. To zodpovedá tretine nemeckého hrubého domáceho produktu. Ide o, okrem iného, výsledok dlhoročnej kultivácie bohatstva prostredníctvom postupného znižovania daní súvisiacich s kapitálom.
Namiesto kapitálovej strany, zamestnávateľov, financujú zamestnanci najväčšiu časť verejného rozpočtu prostredníctvom priamych a nepriamych daní.
Okrem toho federálna vláda teraz zavádza úsporné opatrenia, ktoré budú ďalej podporovať nerovný rozvoj: dôležité investície do verejných služieb a infraštruktúry sa budú škrtať.
Takéto investície sú však nevyhnutné na vytvorenie rovnakých životných podmienok a zabezpečenie budúcej prosperity.
Namiesto posilňovania sociálneho štátu sa rozkrádajú rezervy dôchodkového poistenia a od začiatku sa krátia základné prídavky na deti.
Spolkový minister financií nedávno odmietol rýchlu implementáciu klimatických peňazí, ktoré majú kompenzovať aspoň časť nákladov prostredníctvom rastúcich cien CO2.
Minister financií Lindner tvrdí, že spolupodieľať sa musí každý. Jedno je však jasné: opatrenia, ktoré kladú väčšiu zodpovednosť na tých, ktorí si to môžu dovoliť – napríklad reforma dedičskej dane, obnovenie dane z majetku alebo zrušenie zrážkovej dane z kapitálových výnosov – budú zamietnuté.
Vyššie dane z veľkých aktív a špičkové príjmy posilňujú nielen príjmy verejných rozpočtov. Znižuje tiež nerovnosť a posilňuje demokraciu. To by malo zaujímať aj Lindnera.
(Prebraté a redakčne krátené z webu nemeckej odborovej centrály DGB)