Takmer dve tretiny (63 %) malých a stredných podnikov v prieskume Eurobarometer uviedli, že sa im nedarí nájsť zamestnancov so zručnosťami, ktoré skutočne v praxi potrebujú. Neplatí, že čím vyššie vzdelanie, tým istejšia práca.
Svedčí o tom aj fakt, ktorý vyplýva z najnovšej správy EURES. Množstvo pracovníkov v prebytočných povolaniach bolo vysoko kvalifikovaných, čo dokazuje, že lepšie vzdelanie automaticky nezodpovedá aj dobrým pracovným príležitostiam.
Menej priaznivú situáciu na pracovnom trhu zažívajú ženy, ktoré tvorili viac ako 60 % v nadbytočných povolaniach. V prípade nedostatkových pracovných miest zasa tvorili len 27 % z celkového počtu.
„Nedostatok pracovnej sily a zručností začína byť chronickým problémom. Ak si chceme zachovať odolnosť, musíme ho teraz riešiť. Nástojíme na konkrétnych opatreniach na realizáciu potenciálu rastu EÚ, podporu jej konkurencieschopnosti a vytvorenie lepších príležitostí pre všetkých. Nie sme pritom sami: spájame sily so sociálnymi partnermi a členskými štátmi, aby sme zaručili hmatateľné výsledky,“ uviedol v marci podpredseda pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas pri prezentácii akčného plánu na riešenie nedostatku pracovnej sily a zručností.
Slováci sa chcú vzdelávať
Každý druhý Slovák* (52 %) sa domnieva, že odborná príprava na pracovisku alebo učňovská škola sú dnes hodnotnejšie pre úspech ľudí v práci ako tradičné vysokoškolské vzdelanie. Vyplýva to zo slovenskej štúdie pre spoločnosť Amazon o kariére a trendoch na pracovisku.
Menej ako dvaja z piatich (38 %) pracovníkov sú presvedčení, že tradičný vysokoškolský titul je pre dobrú kariéru rovnako dôležitý ako pred 10 rokmi.
Európska štúdia Amazon Future of Work & Career Development, ktorú uskutočnila spoločnosť Ipsos, tiež zistila, že takmer deväť z desiatich slovenských zamestnancov* (87 %) si myslí, že je dôležité naučiť sa novú zručnosť pre zlepšenie svojej kariéry. S týmto tvrdením súhlasilo 74 % respondentov aj v prípade, že sa jedná o pracovné povýšenie.
Viac ako štvrtina ľudí (27 %) sa obáva, že v najbližších rokoch nebude mať dostatočné vzdelanie a zručnosti na vykonávanie svojej práce. Dve tretiny opýtaných sú presvedčení, že sa budú musieť preškoľovať a dovzdelávať, aby mohli svoju prácu naďalej vykonávať.
Horšie je to s odbornou prípravou. Podľa prieskumu len 18 % zamestnancov tvrdí, že majú prístup k vzdelávaniu, každému šiestemu to vlastný zamestnávateľ neumožňuje. Ďalším problémom je, že až 20 % pracovníkov by si školenie alebo kurz nedokázalo zaplatiť z vlastného vrecka.
Graf Amazon 1 a 2
Vysoká škola verzus odborná príprava
Podľa Indexu prosperity, ktorý vyhotovila Slovenská sporiteľňa má u nás vysokoškolské vzdelanie približne 40 % obyvateľov vo vekovej kategórii 25 až 34 rokov. Hoci by sa to mohlo zdať veľa, stále sme o 5 % pod cieľom EÚ, ktorá chce mať v roku 2030 až 45 % vysokoškolský vzdelaných obyvateľov v tejto vekovej kategórii.
Podpory sa však zrejme dočká skôr odborná príprava na zamestnanie, ktorá už je a v nasledujúcom období bude ešte intenzívnejšia a dôležitejšia.
V rámci akčného plánu na riešenie nedostatku pracovnej sily a zručností v EÚ majú napríklad práve sociálni partneri podporovať učňovskú prípravu a partnerstvá medzi poskytovateľmi odborného vzdelávania a prípravy a zamestnávateľmi.
Zdroj: Amazon, Teraz.sk