Údajne sa počas návštevy predsedu vlády Igora Matoviča vo Francúzskej republike udiali situácie, keď sa zachoval ako politik, manažér. Nanešťastie pre tých, ktorí majú pochybnosti o tejto – doteraz nepoznanej – premiérovej stránke, všetko sa to dialo výlučne mimo záznamu. Takže si budú musieť na dôkaz ešte nejaký čas počkať. Jednou z Matovičových tém, ktorá zaujala francúzske médiá, boli jeho vyhlásenia o slobode slova. Ako veľmi si váži novinársku prácu na Slovensku potvrdzuje najmä svojimi verejnými sťažnosťami na to, ako od nástupu jeho vlády neustále uverejňujú články, v ktorých nie sú schopné jeho kroky pochváliť – naopak, iba ho neustále kritizujú. V tomto kontexte vyznieva príprava legislatívy, ktorá bude chrániť novinárov a zabraňovať šíreniu nepravdivých informácií, ako nástroj, ktorý by mohol pre predsedu vlády tento nelichotivý stav napraviť.

Určite nikto nepochybuje o tom, že premiérovi veľmi záleží na tom, aby sme si boli pred zákonom rovní. V sobotných dialógoch to, samozrejme, nezabudol pripomenúť. Reč bola o zmene zákona, ktorým sa umožnilo, aby mohli kandidovať na pozíciu špeciálneho prokurátora aj právnici, ktorí doteraz neboli prokurátormi. V relácii to opisoval, že treba pustiť do rybníka šťuky zvonka, aby sa driemajúce kapry zobudili. Predseda vlády bol vraj prekvapený, že sa do výberového konania prihlásil iba jeden takýto kandidát. Mňa by zaujímalo, ako by to mohol urobiť, keď jednotlivec nemôže splniť  zákonom dané kritériá? Ako by sa teda iné šťuky dostali do rybníka bez pomoci správcu?

No aby sme si nemysleli, že boj so zločinom ponechali v OĽaNO len na pleciach špeciálneho prokurátora, na pomoc mu svojou iniciatívou prichádza minister financií Heger. Svojimi elektronickými faktúrami chce kontrolovať kolobeh peňazí a tovarov medzi všetkými podnikateľskými subjektami. Minister obhajuje zákon tým, že poctiví podnikatelia sa nemajú čoho báť. Obťažovať to vraj môže len nepoctivých, ktorí nechcú platiť dane. Každá forma sledovania a zhromažďovania údajov prináša aj možnosti ich zneužívania. Tým je ohrozená sloboda a práva dotknutých. Keďže aj pán Heger veľmi rád pri obhajobe svojich tvrdení používa prirovnania, mám k tomuto aj ja jedno. Predstavme si, ako by reagovala manželka žiarlivého muža, ktorý by jej prikázal nosiť sledovacie zariadenie s tým, že keď nemá nič zlé za lubom, nie je dôvod, aby jej to vadilo.

Fotografia: Twitter Igor Matovic

Prihlásiť sa ku odberu noviniek!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *