Európa zažíva najväčší pokles práv pracovníkov za poslednú dekádu. Vyplýva to z výročného Globálneho indexu práv Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov (ITUC), ktorý hodnotí dodržiavanie základných pracovných práv vo svete. Kým v roku 2014 bola Európa klasifikovaná ako región s „občasným“ porušovaním práv, dnes patrí medzi „opakovaných“ páchateľov.

Alarmujúce dáta z Európy

Podľa správy až:

  • 41 % európskych krajín porušilo právo založiť odbory a vstúpiť do nich,

  • 37 % bránilo ich registrácii,

  • 54 % krajín odoprelo pracovníkom prístup k spravodlivosti,

  • 17 % obmedzilo slobodu prejavu a zhromažďovania,

  • 32 % zatklo alebo zadržalo pracovníkov,

  • a v 17 % krajín boli pracovníci vystavení násilným útokom.

Tento vývoj je dôsledkom čoraz častejších zásahov štátu proti právu na štrajk a represívneho správania zamestnávateľov voči odborom. Najnovšie legislatívne zásahy vo Fínsku a Taliansku proti štrajkujúcim, ako aj rozšírenie definície „nevyhnutných služieb“ v ďalších krajinách, výrazne obmedzujú právo pracovníkov na protest.

Riziká prichádzajú z oboch strán politického spektra

Správa poukazuje na rastúci vplyv krajne pravicových hnutí, ktoré systematicky oslabujú práva odborov a zamestnancov. No zároveň upozorňuje, že snaha demokratických politikov o dereguláciu (napr. tzv. „28. režim“ presadzovaný Európskou komisiou) môže mať rovnako deštruktívne dôsledky. Tento režim by v niektorých firmách umožnil obchádzať pracovnoprávnu ochranu a kolektívne zmluvy.

Výzva na ochranu európskeho sociálneho modelu

EOK žiada okamžité kroky na ochranu pracovných práv. Vyzýva Európsku komisiu, aby predložila balík opatrení pre kvalitné pracovné miesta, vrátane legislatívy:

  • ktorá posilní práva zamestnancov,

  • a zabezpečí, že verejné zákazky budú udeľované len firmám dodržiavajúcim kolektívne zmluvy.

Generálna tajomníčka EOK Esther Lynch vyhlásila: „Je hanbou, že Európa zaznamenala najväčší pokles práv pracovníkov na svete. Demokratickí politici musia prestať byť spolupáchateľmi tejto degradácie. Potrebujeme posilniť práva pracujúcich – nie ich obetovať v mene deregulácie.“

Práva pracovníkov ako základ demokracie

ITUC varuje, že útoky na práva pracovníkov sú súčasťou širšieho „puču proti demokracii“, vedeného malou skupinou miliardárov a autoritárskych politikov, ktorí podkopávajú sociálny model a posilňujú svoju moc. Odborové zväzy ostávajú poslednou líniou obrany demokratických slobôd a spravodlivých pracovných podmienok.

„Spojená sila pracujúcich je najsilnejším nástrojom proti tejto nespravodlivosti. Je čas stáť za odbormi – za demokraciu, dôstojnú prácu a férovú budúcnosť,“ uzatvára správa.


Zdroj: ITUC Global Rights Index 2025
Viac na: www.ituc-csi.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *