Dnes sa po celom Grécku koná generálny štrajk, počas ktorého pracujúci a ich odborové zväzy spoločne žiadajú opatrenia na riešenie pretrvávajúcej krízy životných nákladov. Ich odkaz je jasný: dôstojná mzda, kolektívne vyjednávanie a sociálna spravodlivosť nesmú zostať len prázdnymi sľubmi.

Európska odborová konfederácia (EOK) vyjadrila týmto požiadavkám svoju podporu a zároveň apelovala na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen, aby využila všetky dostupné nástroje na obnovenie kolektívnych zmlúv na všetkých úrovniach.

„Úsporné opatrenia môžu byť oficiálne minulosťou, no ich štrukturálne dôsledky sú stále hlboko zakorenené v riadení trhu práce,“ pripomínajú vo svojom liste predseda GSEE Yannis Panagopoulos a generálny tajomník Nikos Fotopoulos.

Práve počas úsporných rokov, pod tlakom tzv. Trojky, v ktorej zohrávala významnú rolu aj Európska komisia, bola v Grécku pozastavená platnosť kolektívnych pracovných dohôd a minimálna mzda sa prestala určovať prostredníctvom kolektívneho vyjednávania. Dôsledky? Prepad miezd, oslabenie kupnej sily a dlhodobý negatívny dopad na ekonomiku i spoločenskú súdržnosť.

Podľa Inštitútu práce GSEE:

  • pracujúci si môžu dovoliť o 10 % menej produktov než pred rokom;

  • 60 % zamestnancov nedokáže pokryť svoje mesačné výdavky;

  • 90 % ľudí obmedzuje nákup základných potravín;

  • viac ako polovica nájomníkov míňa na bývanie a kúrenie vyše 40 % svojho príjmu.

Po celej krajine sa dnes konajú protestné zhromaždenia. Volanie po obnove kolektívneho vyjednávania a spravodlivej hospodárskej politike je silnejšie než kedykoľvek predtým.

Esther Lynch, generálna tajomníčka EOK, zdôraznila: „Rozhodnutia prijaté Európskou komisiou pred 15 rokmi stále negatívne ovplyvňujú životy pracujúcich. Komisia dnes síce vyzýva krajiny, aby dosiahli 80 % pokrytie kolektívnym vyjednávaním, no tieto slová musia byť nasledované činmi.“

Podľa Lynchovej sú ceny v Grécku hnané nielen infláciou, ale aj neregulovanou chamtivosťou korporácií a kartelov. Bez okamžitého zásahu hrozí, že vývozné clá ešte viac zvýšia náklady, zatiaľ čo mzdy budú zaostávať za rastúcimi výdavkami.

Odkaz z Grécka je zrozumiteľný: Európska únia musí ukázať, že jej politika je na strane ľudí, nielen trhu. Pracujúci nesmú byť opäť tými, ktorí zaplatia najvyššiu cenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *