Pri príležitosti Svetového dňa zdravia 2025, ktorý si pripomíname 7. apríla, upozorňuje Európska federácia odborových zväzov verejných služieb (EPSU) na závažné problémy preťažovania zdravotníckeho personálu v celej Európe. Nová kampaň „NOvertime“ poukazuje na dlhodobú krízu v pracovných podmienkach, ktorá sa stáva hrozbou pre celý systém zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

Z údajov správy EPSU „Overtime in Health and Social Services“ (2024) vyplýva, že pracovníci v zdravotníctve často odpracujú desiatky hodín nadčasov mesačne. Tento stav sa stal normou a nie výnimkou. Mnohí zamestnanci pracujú aj počas dní voľna, čím dochádza k porušovaniu ich práv a zároveň k zvýšenému riziku chýb, vyčerpania a odchodov zo sektora.

Zároveň sa ukazuje, že mnohé z týchto nadčasov nie sú primerane finančne kompenzované, a to ani v krajinách s relatívne silným systémom verejného zdravotníctva. Odborové zväzy upozorňujú, že ide o systematický problém, nie o výnimočné situácie.

Nedostatok personálu a nárast požiadaviek na zdravotnú starostlivosť spôsobujú, že zdravotnícki pracovníci sú neustále vystavení tlaku, ktorý má negatívny dopad na ich fyzické i mentálne zdravie. Správa EPSU „Remuneration and related working conditions“ (2024) konštatuje, že:

  • vo väčšine skúmaných krajín sú pracovníci nútení pracovať nad rámec zmluvného úväzku,

  • viac ako polovica z nich nemá za nadčasy adekvátnu mzdu,

  • v mnohých zariadeniach sa práca nadčas stáva podmienkou na udržanie zamestnania.

Tieto fakty len podčiarkujú, že ide o strukturálny problém s vážnymi dôsledkami – nielen pre pracovníkov, ale aj pre pacientov a kvalitu poskytovanej starostlivosti.

Kampaň „NOvertime“ žiada konkrétne systémové zmeny

EPSU prostredníctvom kampane „NOvertime“ požaduje konkrétne kroky na ochranu pracovníkov a stabilizáciu systému:

  • Zabezpečiť dostatočný počet kvalifikovaného personálu,

  • Vytvoriť spravodlivý systém odmeňovania vrátane kompenzácie za nadčasy,

  • Zaviesť účinnú kontrolu dodržiavania pracovného času v zdravotníckych zariadeniach,

  • Zlepšiť pracovné prostredie a umožniť lepšie zosúladenie pracovného a súkromného života,

  • Posilniť dialóg medzi zamestnávateľmi, zamestnancami a odbormi.

EPSU v závere svojej výzvy zdôrazňuje, že udržateľnosť európskych zdravotníckych systémov nie je možná bez rešpektovania práv pracovníkov. Bez systémových zmien hrozí odliv kvalifikovaných ľudí, rastúca nespokojnosť a pokles kvality služieb.

„Zdravotníci držia systémy pri živote len vďaka vlastnému odriekaniu. Je čas, aby systémy začali držať ich,“ – upozorňuje EPSU.


Zdroje: EPSU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *