Zamestnávateľ v Česku by mohol dostať do rúk silnú zbraň proti zamestnancovi. Na stole je zmena zákonníka práce, ktorý by mal po novom umožniť prepustiť zamestnanca bez udania dôvodu. Českí odborári sú v štrajkovej pohotovosti a návrh odmietajú.

Výpoveď bez udania dôvodu s dvojnásobným odstupným. Tak znie návrh zákona, ktorý sa aktuálne snaží presadiť skupina poslancov z ODS a TOP 09.

Na dnešnom rokovaní sociálneho výboru českej snemovne politici neodporučili schváliť a uzákoniť takúto zmenu v zákonníku práce. Poslanecká aktivita nakoniec ostala bez podpory. Proti bolo 16 z 19 poslancov.

 

Čo chceli presadiť

Možnosť rozviazania pracovného pomeru bez udania dôvodu vložili do novely zákonníka práce, ktorá je už v druhom čítaní. Aj keď koalícia zhodu zatiaľ nenašla, české odbory sú od pondelka v štrajkovej pohotovosti.

„Tento návrh predstavuje bezprecedentné ohrozenie istoty pracovných miest a zásadné oslabenie práv zamestnancov v Českej republike,“ uviedol v pondelok v stanovisku predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Jozef Středula.

Pri ďalších tlakoch na zmenu pri výpovediach chcú českí odborári vo svojich protestných aktivitách pokračovať, vrátane začatia príprav generálneho štrajku.

Čo české odbory odmietajú:

  • snahu niektorých politikov legitimizovať ľubovôľu zamestnávateľov a oslabiť základné pracovné istoty
  • nabúranie sociálnej stability v čase, keď sa zamestnanci stále zotavujú z dramatického poklesu reálnych miezd
  • prístup, ktorý ignoruje štandardy ochrany pracovníkov bežné vo vyspelých krajinách EÚ

„Potrebuje dôstojné pracovné podmienky, nie návrat k výpovediam z pracovného pomeru na základe ľubovôle zamestnávateľov. Vyjadrujeme odhodlanie brániť práva zamestnancov nielen na úrovni vyjednávania, ale aj formou masových protestov. Vyzývame všetkých zamestnancov a verejnosť na aktívne vyjadrenie nesúhlasu s týmto návrhom,“ uviedli ČMKOS vo svojom stanovisku.

 

Návrh by bol krokom späť 

O tejto zmene českého zákonníka práce sa u našich susedov hovorí už dlhšie. Vychádza z balíka návrhov a opatrení ekonomických poradcov českej vlády. Má ísť o prorastové opatrenia, pričom vláda si vyberie, ktoré chce a zároveň stihne do konca volebného obdobia aj realizovať.

„Naším cieľom bolo priniesť zaujímavé tipy, ktoré by boli rozpočtovo neutrálne alebo ich náklady by boli veľmi nízke. Šlo nám o to politikov inšpirovať. Záleží na nich, aká kombinácia riešení bude nakoniec zvolená,“ vysvetlil ešte minulý rok za Národnú ekonomickú radu vlády ČR ekonóm Dominik Stroukal.

Napriek tomu, že skupina poslancov už návrh predložila, koalícia naň nemá jednotný pohľad. Minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka je spolu s KDU-ČSL proti, s návrhom nesúhlasí ani hnutie STAN a opozícia.

Podľa odborárov ide o zásadný zásah do pracovného práva, ktorý by bol krokom späť. Návrh ide podľa nich proti základným princípom sociálneho dialógu a práv na ochranu zamestnancov.

 

Zdroj: ČMKOS, ČTK

Ilustračná fotografia: Pexels

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *