Minimálna mzda sa od 1. januára zvýši. Naviazané sú na ňu aj ďalšie príplatky, ktoré sa týkajú mnohých zamestnancov. Čo všetko sa od Nového roka mení?
Víkendy, sviatky, nadčasy či nočná práca. S vyššou minimálnou mzdou sa od 1. 1. 2025 zvyšujú aj ďalšie príplatky za prácu.
Najmenej zarábajúci si v budúcom roku prilepšia o 66 eur v hrubom. Zamestnanci, ktorí dostávajú minimálnu mesačnú odmenu 750 eur budú mať na výplatnej páske od 1. januára minimálne 816 eur. Minimálny plat za odpracovanú hodinu pre zamestnanca v pracovnom pomere alebo na dohodu bude 4,690 eur, teda o necelých 0,40 eurocentov viac ako v tomto roku.
Výška minimálnej mzdy sa automaticky prepočítava podľa zákona o minimálnej mzde, ktorý predstavuje 57 % priemernej mesačnej nominálnej mzdy z roku 2023, ktorá bola 1 430 eur.
Podľa dát ministerstva práce poberá minimálnu mzdu približne 140-tisíc ľudí, čo sú asi 4 percentá všetkých zamestnancov.
Pozrite si v prehľadných tabuľkách ako sa zvýšia hodinové sadzby za prácu počas víkendov, sviatkov či nočných služieb.
Pod úrovňou minimálky
Ak je u zamestnávateľa odmeňovanie dohodnuté v kolektívnej zmluve, zamestnancovi prináleží minimálny mzdový nárok podľa stupňa náročnosti práce.
Smutnou realitou však zostáva fakt, že stále existuje skupina ľudí, vo verejnej aj v štátnej správe, ktorá zarába menej ako je stanovená minimálna mzda. V tomto prípade platí, že zamestnávateľ je povinný minimálnu úroveň dorovnať.
„Ak mzda zamestnanca za vykonanú prácu nedosiahne v mesiaci sumu minimálnej mzdy, poskytne mu zamestnávateľ doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálnej mzdy ustanovenej pre stupeň náročnosti patriaci príslušnému pracovnému miestu.
Do dosiahnutej mzdy sa nezahrnie mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce. Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej pracovnej pohotovosti na pracovisku,“ upresňuje Integrovaný odborový zväz.
Ešte porastie
Minimálna mzda na Slovensku sa od roku 2026 zvýši na najmenej 60 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Parlament v októbri schválil zmenu výpočtu a toto opatrenie bolo súčasťou programového vyhlásenia aktuálnej vlády.
Takáto výška minimálnej mzdy tu už v minulosti platila, no k zníženiu percentuálneho podielu došlo v čase pandémie Covid-19. V súčasnosti je podľa ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) potrebné vrátiť sa k tejto úprave. Cieľom je vytvoriť dôstojné životné a pracovné podmienky, podporiť kolektívne vyjednávanie zamestnancov a uzatváranie kolektívnych zmlúv.
Mýty o minimálnej mzde
Minimálnu mzdu treba zvyšovať. Na poli politických a odborných diskusií sa však často šíria mýty o tom, že tieto kroky prehlbujú nezamestnanosť a sú škodlivé. V analýze o minimálnej mzde sa aj týmto tvrdeniam venuje ekonóm Ján Košč.
Každé zvyšovanie minimálnej mzdy je u nás sprevádzané vlnou nevôle zo strany zamestnávateľov. Podľa Jána Košča však problémy zamestnávateľov nestoja na raste minimálnej mzdy. V analýze reaguje na najčastejšie používané argumenty zástupcov zamestnávateľov.
„Vplyvom zvyšovania minimálnej mzdy na zamestnanosť/nezamestnanosť sa zaoberalo a dodnes zaoberá množstvo vedeckých prác. Ich zistenia nie sú úplne jednoznačné, skôr naopak. Aj z tohto dôvodu v odbornej verejnosti platí konsenzus, že primerané zvyšovanie minimálnej mzdy nemá negatívne dopady na zamestnanosť“. (Card a Krueger 2016; Dickens 2023). V niektorých prácach boli dokázané malé dopady, no tie sú kompenzované napríklad vyššou kúpyschopnosťou obyvateľstva,“ vysvetľuje autor analýzy.
„Vplyv na mieru nezamestnanosti majú v ekonomike mnohé faktory, ako napríklad globálny hospodársky cyklus, prebiehajúce krízy, štruktúra našej ekonomiky, daňová politika, aktívne politiky na trhu práce, alebo také politické rozhodnutia, ako boli vstup do EÚ/eurozóny,“ ďalej sumarizuje Ján Košč.
Problémom však podľa neho stále ostáva nízka miera celoživotného vzdelávania, ktoré by dokázalo dostať na trh práce aj dlhodobo nezamestnaných. Nemenej dôležité je investovať do výskumu a vývoja, čo by naše hospodárstvo posunulo na vyššiu úroveň.
Zdroj: MPSVR SR, Minimálna mzda na Slovensku – 2024
Ilustračná fotografia: Pexels