Európska odborová konfederácia (EOK) vyzýva na ukončenie praxe vyplácania pracovníkov so zdravotným postihnutím pod zákonnou minimálnou mzdou v rámci implementácie smernice EÚ o minimálnych mzdách. Tento apel prichádza počas Európskeho týždňa osôb so zdravotným postihnutím.
Situácia na európskom trhu práce je pre ľudí so zdravotným postihnutím alarmujúca. Podľa Eurostatu dosahuje ich zamestnanosť len 51,3 % v porovnaní so 74,6 % u ostatnej populácie. Okrem toho sú osoby so zdravotným postihnutím v zamestnaní častejšie vystavené riziku chudoby než ľudia bez postihnutia.
Vo Francúzsku a Portugalsku stále platia zákony umožňujúce vyplácanie pracovníkov so zdravotným postihnutím pod úroveň minimálnej mzdy. Navyše, text smernice EÚ o minimálnych mzdách upozorňuje, že títo pracovníci často dostávajú odmenu nižšiu ako zákonom stanovenú minimálnu mzdu v dôsledku nedodržiavania existujúcich pravidiel.
Výzva na spravodlivé platy pre všetkých
EOK vyzýva členské štáty, aby implementáciou smernice o minimálnych mzdách odstránili diskriminačné zákony a zabezpečili, že všetci pracovníci, vrátane osôb so zdravotným postihnutím, budú dostávať aspoň minimálnu mzdu alebo odmenu podľa kolektívnych dohôd. Zároveň požaduje zaručenie práva na kolektívne vyjednávanie pre spravodlivé odmeňovanie.
Európska komisia by mala zaviesť záväzné opatrenia z Európskej stratégie pre práva osôb so zdravotným postihnutím. Tieto opatrenia zahŕňajú právo na primerané úpravy na pracovisku a programy na udržanie zamestnania. Súčasne by mala byť táto stratégia z roku 2021 prehodnotená, pričom by sa mali zapojiť sociálni partneri a občianske organizácie.
Tea Jarc, konfederálna tajomníčka EOK, zdôraznila: „Základný koncept minimálnej mzdy je v celej Európe podkopávaný diskriminačnými medzerami v zákonoch a nedostatkom ich presadzovania. To umožňuje bezohľadným zamestnávateľom využívať ľudí so zdravotným postihnutím, mladých ľudí a migrantov ako lacnú pracovnú silu. Implementácia smernice o minimálnych mzdách je príležitosťou ukončiť tieto diskriminačné praktiky a zaviesť politiky, ktoré skutočne pomáhajú ľuďom so zdravotným postihnutím získať zamestnanie.“
Giulio Romani, konfederálny tajomník EOK, dodal: „Neprijateľné diskriminačné praktiky v pracovnom svete neustále narastajú pod zámienkou efektívnosti a konkurencieschopnosti. Ak dostanú pracovníci so zdravotným postihnutím primerané príležitosti, významne prispievajú k úspechu firiem a ekonomiky. Tento nárast diskriminácie musíme zastaviť priamo na pracoviskách.“
Spravodlivé podmienky pre všetkých pracovníkov sú nevyhnutným krokom k inkluzívnejšiemu trhu práce v celej Európe.