Členské štáty Európskej únie by mali nasledovať príklad vlády Spojeného kráľovstva v boji proti vekovej diskriminácii v odmeňovaní tým, že odstránia nižšie sadzby zákonných minimálnych miezd pre mladých ľudí. Nová vláda Spojeného kráľovstva oznámila, že podniká prvé kroky k tomu, aby boli sadzby rovnaké pre všetkých, bez ohľadu na vek, tým, že zníži rozdiel medzi Národnou minimálnou mzdou pre 18-20-ročných a Národnou životnou mzdou.
V súčasnosti až osem členských štátov EÚ umožňuje sub-minimálne sadzby odmeňovania pre mladých ľudí, čo znamená, že zamestnávatelia môžu platiť mladým ľuďom až o 70 % menej ako je zákonom stanovená minimálna mzda. EOK vyzýva tieto členské štáty, aby odstránili sub-minimálne sadzby ako súčasť transpozície smernice EÚ o minimálnych mzdách do ich vnútroštátnych právnych predpisov, čo musí byť dokončené do 15. novembra 2024.
Podľa Eurofound, osem členských štátov, vrátane Belgicka, Cypru, Francúzska, Írska, Luxemburska, Malty, Holandska a Portugalska, v súčasnosti umožňuje nižšie sadzby minimálnej mzdy pre mladých ľudí. Tieto sadzby sa pohybujú od 27 % do 97 % plnej zákonnej minimálnej mzdy, v závislosti od veku a typu zamestnania.
Vláda Spojeného kráľovstva správne uznala diskrimináciu, ktorej čelia mladí ľudia po celej Európe, ktorí sú často platení podstatne menej napriek tomu, že čelia rovnakým rastúcim životným nákladom. Sub-minimálne mzdy sú jasným príkladom vekovej diskriminácie, kde sú mladí ľudia platení menej len preto, že sú mladí. Táto prax je v rozpore so samotným zmyslom minimálnej mzdy a namiesto toho, aby otvárala pracovné príležitosti pre mladých ľudí, v skutočnosti pomáha udržiavať mladých pracovníkov v chudobe.
Každý pracovník by mal dostávať rovnakú odmenu za prácu rovnakej hodnoty, a preto musíme eliminovať všetky druhy diskriminácie na pracovnom trhu. Členské štáty EÚ musia do novembra implementovať smernicu o minimálnych mzdách do svojho vnútroštátneho práva a mali by túto príležitosť využiť na ukončenie sub-minimálnych sadzieb zákonných miezd.