Slovensko dlhodobo vykazuje najvyšší podiel zamestnaných spomedzi krajín EÚ, ktorí pracujú pravidelne v noci. Tento náš rekord dlhodobo spochybňujú, alebo zdôvodňujú rôzni politici a zástupcovia zamestnávateľov.

Skúsme si vybrať tie najčastejšie argumenty zamestnávateľov a pravicových politikov:

V roku 2018 v TA3 povedal zástupca AZZZ Rastislav Machunka, že: „Slovensko je jednou z najpriemyselnejších krajín v EÚ, tak máme aj najväčší podiel nočnej práce… a preto to tak musí byť, tam nie je kde ustúpiť“.

Tibor Gregor z Klubu 500 v roku 2019 tvrdil, že: „Podrobnou analýzou sme dospeli k tomu, že štatistiky, ktoré na Slovensku sú, nie sú korektné“.

Začiatkom tohto roka vyhlásil v TA3 Marín Viskupič z SaS, že: „Slovensko už niekoľko rokov nie je premiantom v nočnej práci, tá nočná práca postupne klesá a už sú iné krajiny, kde je to percento nočnej práce vyššie ako na Slovensku.“

Skúsme si teraz tieto argumenty trochu rozobrať.

 

Najpriemyselnejšia krajina EÚ

Zástupca AZZZ Rastislav Machunka tvrdí, že na Slovensku musíme veľa pracovať v noci, lebo sme najpriemyselnejšia krajina. No tak si toto tvrdenie overme. Dá sa to buď cez podielový ukazovateľ, kde sa pozrieme na podiel priemyslu na HDP EÚ krajín.

 

Zdroj: Eurostat, nama_10_a10__custom_11466585

Ako vidno na grafe, patríme medzi najpriemyselnejšie krajiny EÚ spolu s ďalšími krajinami. Keď si odmyslíme Írsko a Nórsko, ktoré majú tento podiel vyšší, čo je ale spôsobené zásadne odlišnou štruktúrou ekonomík, tak patríme medzi najpriemyselnejším krajinám EÚ spolu s Českom, Poľskom, Slovinskom, Nemeckom a Rakúskom.

Druhým pohľadom na veľkosť priemyslu je podiel zamestnancov priemyslu na celkovej zamestnanosti.

 

Zdroj: Eurostat, nama_10_a10_e

Aj pri tomto pohľade patríme medzi najpriemyselnejšie krajiny EÚ, hneď po Česku, pričom hneď za nami sú Slovinsko, Poľsko a nie veľmi pozadu je aj Nemecko.

Obe tieto pohľady potvrdzujú tvrdenie Rastislava Machunku, že Slovensko je jedna z najpriemyselnejších krajín EÚ. No jeho následné tvrdenie, že toto postavenie nás odsudzuje na nutnosť pracovať najviac v noci už akosi nesedí, pretože krajiny EÚ, ktoré majú porovnateľný podiel priemyslu na HDP, ale porovnateľný podiel zamestnancov priemyslu na celkovej zamestnanosti, majú zhruba polovičný podiel pracujúcich, ktorí pravidelne pracujú v noci.

 

Zdroj: Eurostat, lfsa_ewpnig

 

Nekorektné dáta

Tibor Gregor z Klub 500 spochybňuje korektnosť dát, ktoré uvádza Eurostat. Na jednu stranu sa dá skonštatovať, že na Slovensku si pestujeme jednu zaujímavú vlastnosť – ak sa nám nepáčia dáta, tak ich spochybňujeme. Na druhej strane, samozrejme, žiadna štatistika a metodika zberu dát nie je dokonalá a bez limitov. Problémom je, že Tibor Gregor poskytol médiám svoje vyjadrenie o nejakej ich analýze, no nikto tú analýzu nikdy reálne nevidel.

Metodika Eurostatu k tejto štatistike je jasná a spoločná pre všetky členské štáty, a to, že Eurostat neustále pracuje na zlepšovaní metodiky sa dá dohľadať napríklad aj v samotnej databáze, pretože údaje za rok 2021 sú označené ako „b“ (break in time series).To znamená, že Eurostat v tomto roku zmenil metodiku.

Aj napriek zmene metodiky, Slovensko stále patrí k rekordérom v nočnej práci. V roku 2006 sme mali 17,4-percentný podiel pracujúcich pravidelne v noci. Čísla sa pomaly znižovali až na 15 % v roku 2019, jedným z dôvodov bolo asi aj zavedenie zákonných príplatkov za prácu v noci, stále sme však mali najvyšší podiel v EÚ. V roku 2020 došlo väčšiemu poklesu na 12,4 %, pravdepodobne aj „vďaka“ koronakríze a hospodárskemu poklesu. Porovnateľné poklesy však prebehli skoro vo všetkých krajinách EÚ, okrem Malty a Lotyšska, kde došlo nárastu podielov. V roku 2021, už podľa novej metodiky sme mali 11,1 % podiel a v roku 2023 11,2 % podiel. Stále sme však rekordérmi a tomuto rebríčku kraľujeme.

 

Zdroj: Eurostat, lfsa_ewpnig

A ak Tibor Gregor tvrdí, že Eurostat má za Slovensko zlé dáta, tak „čierného Petra“ majú v rukách zamestnávatelia, pretože základné dáta s ktorými pracuje Eurostat reportujú zamestnávatelia nášmu Štatistickému úradu. Pán Gregor, použijeme vaše slová, ak tvrdíte, že Eurostat má zlé dáta, tak reportujte „korektné dáta“.

 

Kto pracuje v noci viac?

Poslanec Viskupič, zástupca strany SaS tvrdí, že nás už predbehli iné krajiny. Je to možné. Možno Mexiko, Kostarika, alebo Čile? Nedá sa to overiť, pretože OECD tieto dáta nezbiera. Ak poslanec Viskupič tvrdí, že nás niekto predbehol, mal by to doložiť na dátach. Jedine dáta, ktoré nočnú prácu posudzujú, sú tie od Eurostatu a tie jednoznačne, aj napriek spochybňovaniu a za vlasy pritiahnutému zdôvodňovaniu potvrdzujú, že na Slovensku pracuje pravidelne v noci najvyšší podiel pracujúcich.

 

A teraz si odpovedzme, či existuje priestor na znižovanie príplatkov, ktoré požadujú  zamestnávatelia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *