Site icon ePráca Online

Prelomové hlasovanie OSN o bezpečnosti pracovníkov necháva EÚ v závese

Európske vlády (10.6.2022) hlasovali o tom, aby sa bezpečnosť na pracovisku stala základným právom na celom svete napriek tomu, že dvanásť krajín stále neratifikovalo medzinárodný dohovor o zdraví a bezpečnosti pri práci takmer 40 rokov po tom, čo bol prijatý.

Na plenárnom zasadnutí Medzinárodnej organizácie práce OSN v Ženeve krajiny hlasovali za povýšenie zdravia a bezpečnosti pri práci na jednu z piatich základných zásad MOP, medzi ktoré momentálne patrí sloboda združovania a zákaz detskej práce.

Európske vlády spolu so zástupcami Afriky zohrávali kľúčovú úlohu pri zaistení tohto dôležitého víťazstva pre práva pracujúcich. No dvanásť európskych krajín ešte stále neratifikovalo dohovor MOP č. 155 o zdraví a bezpečnosti pri práci, ktorý vstúpil do platnosti v auguste 1983.

Patria medzi ne krajiny s najvyššou mierou zranení na pracovisku na svete podľa údajov MOP. Podľa MOP patrí Francúzsko, Rakúsko, Švajčiarsko a Nemecko do top 20 krajín s najvyšším počtom zranení.

Krajiny, kt. ešte neratifikovali C155Ročná miera zranení na pracovisku
bez úmrtia
Rebríček zranení na pracovisku podľa
MOP (na 100 000 pracovníkov)
Francúzsko778 8206. najhoršia z 86 krajín MOP
Rakúsko60 90911
Švajčiarsko95 25412
Nemecko867 53314
Taliansko289 28322
EstónskoNie je k dispozícii35
UK220 98536
Poľsko81 30240
Litva4 66647
Grécko5 12767
Rumunsko3 91878
Malta1 62386

Údaje MOP tiež ukazujú, že Malta, Rumunsko, Spojené kráľovstvo a Estónsko patria medzi krajiny, kde sa najviac znížil počet pracovných inšpekcií a pracovných inšpektorov za posledných 10 rokov.

Po hlasovaní EOK vyzýva týchto 12 vlád, aby konečne ratifikovali dohovor MOP č. 155 a pretavili jeho zásady do praxe.

Výzva prichádza po tom, čo EOK minulý mesiac spustila svoj Manifest nulových úmrtí, ktorý podpísali ministri a poslanci EP,prezidenti národných konfederácií, v ktorom volá po ďalšej legislatíve a zlepšení školení v oblasti BOZP, kontrol a sankcií, aby sa do roku 2030 počet fatálnych nehôd znížil na nulu.

Zástupca generálneho tajomníka EOK Claes-Mikael Stahl uviedol:

„Nikto by nemal chodiť do práce s obavami, či sa večer vráti domov k rodine, ale to je, žiaľ, pochmúrna realita miliónov ľudí na celom svete. Dnešné hlasovanie predstavuje skutočný pokrok smerom k ukončeniu škandalóznych pracovných úrazov a ukazuje, že vlády konečne pochopili, že bezpečnosť a ochrana zdravia nie sú voliteľným doplnkom, ale právom. Ďakujeme európskym vládam, že podporili túto dôležitú zmenu pre pracovníkov na celom svete. To však bola tá jednoduchšia časť. Teraz musia v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia začať konať. Dvanásť európskych krajín, ktoré za posledných 40 rokov neratifikovali dohovor MOP o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, tak musia konečne okamžite urobiť.“

„Bolo by najväčším pokrytectvom hlasovať za to, aby sa bezpečnosť na pracovisku stala právom v iných častiach sveta bez toho, aby sa rovnaké normy uplatňovali vo vlastnej krajine.“

Zdroj: EOK / MOP

Európska odborová konfederácia (EOK) s približne 45 miliónmi odborárov združených v 90 konfederáciách v 38 krajinách vystupuje v mene európskych pracovníkov jednotným hlasom, aby mala silnejšie slovo pri rozhodovaní EÚ.

www.etuc.org

Exit mobile version