Národné plány podpory obnovy a odolnosti by boli efektívnejšie a účinnejšie, keby do nich boli rýchlejšie a vo väčšej miere zapájané organizácie občianskej spoločnosti. To je hlavné posolstvo uznesenia na tému Zapojenie organizovanej občianskej spoločnosti do národných plánov podpory obnovy a odolnosti – Čo funguje a čo nie?, ktoré bolo prijaté na plenárnom zasadnutí Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV) a predstavené počas diskusie s predsedníčkou EHSV Christou Schweng a eurokomisárom pre rozpočet a administratívu Johannesom Hahnom.
Christa Schveng na margo výsledného textu uviedla, že „uznesenie, v ktorom sa analyzuje široká škála hospodárskych a spoločenských aspektov, nám umožňuje vyslať jasný signál, že zapojenie organizovanej občianskej spoločnosti je rozhodujúce. Plány obnovy musia skutočne podporovať obnovu po súčasnej kríze, ako aj spravodlivú zelenú a digitálnu transformáciu. Členovia a členky EHSV majú veľmi dobré možnosti na to, aby v ďalšej fáze, keď sa budú fondy využívať, posúdili, či sa finančné prostriedky vynakladajú efektívne a či sa dostanú k podnikom, pracovníkom a organizáciám občianskej spoločnosti, ktoré ich potrebujú“.
Johannes Hahn pripomenul, že pravidlá sú nastavené a že Komisia (Európska komisia) bude i naďalej trvať na zapojení zainteresovaných strán do týchto procesov. „Nariadenie o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti nabáda na široké konzultácie, silné interakcie a dialóg s miestnymi a regionálnymi samosprávami vo všetkých štádiách realizácie. Tým sa vybuduje ozajstná spoločná zodpovednosť a umožní úspešné zavedenie plánov do praxe. Preto nás členské štáty musia informovať o tom, ako sa v ich plánoch zohľadňuje príspevok, ktorý ako zástupcovia občianskej spoločnosti prinášate vy,“ vyhlásil eurokomisár.
„Odkedy Európska komisia predstavila cieľ vytvoriť Plán obnovy a odolnosti v máji 2020, KOZ SR požadovala, aby bol tvorený zapojením čo najširšieho spektra aktérov, podrobený odbornej diskusii a aby do jeho tvorby boli aktívne zainteresovaní sociálni partneri, čo bolo aj základnou požiadavkou Európskej komisie,“ uviedla Martina Nemethová, hovorkyňa KOZ SR.
Ministerstvo financií SR oznámilo, že Plán obnovy sa na aktuálnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR neobjaví. Vyhodnotiť 2500 pripomienok a prerokovať ich s predkladateľmi je totiž do 12. apríla, kedy zasadá tripartita, nemožné. „Opäť sa ukázalo, že štandardný legislatívny proces, transparentná tvorba, široká politická a odborná diskusia a vysoká miera participatívneho prístupu je jednoducho tejto staronovej vláde cudzia,“ uviedla na záver hovorkyňa KOZ SR, Martina Nemethová.
Zdroj: EHSV, KOZ SR
Fotografia: © European Union, 2021
Európsky hospodársky a sociálny výbor zastupuje rôzne hospodárske a sociálne zložky organizovanej občianskej spoločnosti. Je poradným inštitucionálnym orgánom a bol založený Rímskou zmluvou v roku 1957. Táto poradná úloha umožňuje jeho členom, a tým aj organizáciám, ktoré zastupujú, zúčastňovať sa na rozhodovacom procese EÚ.