Klientske centrum odborov svojou činnosťou už tretí rok pomáha ľuďom, ktorí majú problémy v zamestnaní, s ktorými si nevedia sami poradiť. Klientske centrum radí v oblasti pracovného práva, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, pracovného prostredia a v mnohých ďalších oblastiach, s ktorými sa zamestnanci stretávajú. My vám prinášame pravidelne niekoľko prípadov, v ktorých Klientske centrum odborov poradilo svojim klientom.
Otázka:
Dobrý deň, prosím Vás o právnu radu. Bola mi uznaná choroba z povolania. Momentálne som stále PN. Moja choroba mi neumožňuje pokračovať v mojom doterajšom zamestnaní, preto by som chcel odísť do predčasného dôchodku, na ktorý mám nárok. Rozhodnutie o priznaní choroby z povolania som odniesol na Sociálnu poisťovňu. Tu som bol informovaný, že návrh na odškodné musí dať zamestnávateľ.
Prosím Vás o radu, ako ďalej postupovať po ukončení PN v prípade, že zamestnávateľ mi ponúkne iné, menej platené pracovné miesto? V pracovnom pomere som od 1.2.2020. Mám nárok na odstupné?
Moja choroba z povolania bola ohodnotená na 90 bodov. O čo všetko mám žiadať, načo mám nárok podľa zákona a kto ma finančne odškodní ?
Ďakujem.
Odpoveď:
Vychádzame z tvrdení, ktoré ste uviedli vo Vašom podaní a k Vašim otázkam uvádzame nasledovné:
Počas dočasnej pracovnej neschopnosti z dôvodu choroby z povolania, požiadajte Sociálnu poisťovňu o úrazový príplatok. Suma úrazového príplatku je 55% denného vymeriavacieho základu od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá vznikla v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania do tretieho dňa tejto dočasnej pracovnej neschopnosti. Od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, je suma úrazového príplatku 25% denného vymeriavacieho základu. Čiže do skončenia PN by ste mali mať uznaný úrazový príspevok, ktorý poskytuje Sociálna poisťovňa k náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.
Máte aj ďalšie možnosti pre uplatnenie úrazových dávok, ako sú napríklad: náhrada za bolesť alebo náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia, či jednorazové vyrovnanie. Tieto náhrady poskytuje Sociálna poisťovňa, preto Vám odporúčame požiadať o všetky spomínané náhrady a Sociálna poisťovňa rozhodne o tom, na ktoré máte nárok.
Z uvedených faktov predpokladáme, že nastala situácia, že špecializované pracovisko Vám priznalo chorobu z povolania, Vy ako zamestnanec požiadate o úrazovú dávku, ale Sociálna poisťovňa dávku nevypláca, lebo zamestnávateľ neuznal zodpovednosť za túto chorobu z povolania. Požiadajte zamestnávateľa, aby uznal zodpovednosť za chorobu z povolania. V opačnom prípade, ak zamestnávateľ neuzná zodpovednosť za chorobu z povolania, máte ako zamestnanec možnosť obrátiť sa na súd, aby súd určil, že zamestnávateľ je zodpovedný za chorobu z povolania.
Po ukončení PN a zdokladovaní choroby z povolania, zamestnávateľ je povinný preradiť Vás, ako zamestnanca, na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu, určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.
Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.
Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.
Teda, ak Vám zamestnávateľ ponúkne inú prácu – za iných mzdových podmienok, musíte sa na tejto práci dohodnúť, nemôže Vám jednostranne zmeniť mzdové podmienky a musí vykonať aj zmenu pracovnej zmluvy. Ak s takouto prácou nesúhlasíte, zamestnávateľ Vám môže dať výpoveď alebo sa s Vami dohodnúť na ukončení pracovného pomeru. Tu je potrebné upozorniť, že v skončení pracovného pomeru musí byť jednoznačne vymedzený dôvod skončenia pracovného pomeru, vo Vašom prípade z dôvodu choroby z povolania, aby ste mali nárok na odstupné vo výške 10 násobku priemerného mesačného zárobku (ustanovenie § 76 ods. 4 Zákonníka práce. V kolektívnej zmluve môže byť dohodnuté aj vyššie odstupné.)
Ako píšete, že chcete požiadať aj o priznanie predčasného starobného dôchodku, v takom prípade Vám patrí aj odchodné najmenej v sume priemerného mesačného zárobku, ak Vám bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti, podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení. O vyplatenie odchodného požiadajte zamestnávateľa.
Zhrnutie nárokov vyplývajúcich z právnych predpisov:
- úrazový príplatok počas trvania PN z dôvodu choroby z povolania – požiadajte Sociálnu poisťovňu,
- náhrada za bolesť, náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia, jednorazové vyrovnanie – požiadajte Sociálnu poisťovňu,
- rovnaká mzda pri poskytnutí inej vhodnej práce z dôvodu choroby z povolania – dohoda so zamestnávateľom,
- výpovedná doba – 2 mesiace – pri skončení pracovného pomeru výpoveďou,
- odstupné vo výške 10 – násobku priemerného mesačného zárobku – pri skončení pracovného pomeru z dôvodu choroby z povolania – tento dôvod musí byť presne vymedzený vo výpovedi, alebo v dohode o skončení pracovného pomeru, vypláca zamestnávateľ
- odchodné – pri prvom skončení pracovného pomeru a bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti, podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení – požiadajte zamestnávateľa.