Site icon ePráca Online

Chudoba v EÚ by sa do roku 2030 mohla znížiť o polovicu

Počet ľudí, žijúcich v chudobe, by sa mohol v nadchádzajúcom desaťročí znížiť o 50 %. Vyhlásil to na januárovom plenárnom zasadnutí EHSV (Európskej hospodárskeho a sociálneho výboru) osobitný spravodajca OSN pre extrémnu chudobu a ľudské práva, Oliver De Schutter, v rámci prezentácie záverov svojej misie inštitúciám Európskej únie (EÚ).

Znižovanie chudoby musí byť, podľa osobitného spravodajcu OSN Olivera De Schuttera, jednou z hlavných priorít pripravovaného akčného plánu Európskej komisie pre vykonávanie Európskeho piliera sociálnych práv.

De Schutter poukázal na skutočnosť, že chudoba v EÚ v čoraz väčšej miere postihuje ženy a domácnosti s jedným rodičom.

Upozornil tiež, že zelená dohoda, s ktorou prišla Komisia, síce zahŕňa aj sociálny rozmer, nie je však náhradou za stratégiu znižovania chudoby. „Znižovanie chudoby nie je explicitne jedným z cieľov zelenej dohody,“ konštatoval.

Objasnil pritom, že boli identifikované tri štrukturálne prekážky v boji proti chudobe v EÚ:

Do akčného plánu Komisie pre vykonávanie Európskeho piliera sociálnych práv treba, podľa De Schuttera, zahrnúť tri ambiciózne ciele:

Ako uviedla predsedníčka EHSV Christa Schweng, už pred pandémiou COVID-19 bol každý priaty človek v EÚ ohrozený chudobou a sociálnym vylúčením, čo je podľa nej zlyhaním našich rozvinutých európskych spoločností. „Jedným z najlepších spôsobov, ako vymaniť ľudí z chudoby a zabrániť jej, je budovanie spoločenskej a individuálnej odolnosti,“ vyhlásila Schweng.

Zároveň pripomenula, že okrem financovania je takisto potrebné zaujať prístup, založený na právach, ktorý uznáva osoby postihnuté chudobou, nielen ako držiteľov práv, ale ako aktérov zmeny. Dodala pritom, že záväzok „nezabudnúť na nikoho“ znamená posilnenie postavenia alebo opätovné posilnenie postavenia ľudí, aby mohli zohrávať pozitívnu úlohu v spoločnosti.

Zdroj: EHSV

Európsky hospodársky a sociálny výbor je poradný orgán EÚ, ktorý sa skladá zo zástupcov organizácií zamestnancov a zamestnávateľov a iných záujmových skupín. Európskej komisii, Rade EÚ a Európskemu parlamentu vydáva stanoviská k otázkam týkajúcim sa EÚ. Funguje teda ako most medzi inštitúciami EÚ s rozhodovacími právomocami a občanmi Únie.

Exit mobile version