Site icon ePráca Online

4. Február – svetový deň boja proti rakovine

NÁJDITE SI ČAS PRE SEBA! CHODIEVAJTE NA PREVENTÍVNE PREHLIADKY! NEODKLADAJTE NÁVŠTEVU LEKÁRA! MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE KAŽDÝ DEŇ!

Vedeli ste, že každý rok zomrie na rakovinu 1,3 milióna ľudí a v EÚ sa diagnostikuje 3,5 milióna nových prípadov? Na Slovensku rakovina každý rok pripraví o život takmer 14 000 ľudí.  Rakovina je vážny zdravotný problém, ktorý v určitom momente života priamo zasiahne až 40 % občanov krajín Európskej únie. Finančné prostriedky EÚ pomáhajú zachrániť životy tým, že umožňujú významný pokrok v oblasti prevencie a liečby.

Tohtoročné heslo Svetového dňa rakoviny znie: Zjednoťme svoje hlasy a prijmime opatrenia….

Karcinogénne látky sa nachádzajú aj v pracovnom prostredí

Karcinogén je látka, ktorá môže spôsobovať, zhoršovať alebo podporovať rakovinu u ľudí alebo zvierat. Niektoré karcinogény môžu byť vdýchnuté, iné môžu do organizmu preniknúť cez kožu alebo sliznice. Karcinogénne –  takto sú nazývané látky alebo procesy, ktoré signifikantne zvyšujú výskyt malígnych nádorov v populácii oproti spontánnemu výskytu. Podľa SZO  (WHO) cca 60 – 90% rakovinových ochorení spôsobujú faktory, prítomné v pracovnom a životnom prostredí. Zhruba 30 – 40% obyvateľstva vyspelých krajín raz za život ochorie na zhubný nádor,  70 – 80% rakovinových ochorení je vyvolaných vonkajšími vplyvmi (výživa, fajčenie, alkohol – životný štýl, životné prostredie), 4 – 5% je profesionálneho pôvodu.

Podľa právnych predpisov EÚ  aj SR musia zamestnávatelia prijať osobitne prísne opatrenia na ochranu zamestnancov – okrem tých, ktoré sa vyžadujú pri iných nebezpečných látkach – aby sa predišlo poškodeniu, ako je eliminácia expozície, alebo tam, kde to nie je možné, musí byť použitá presná náhrada, udržiavanie karcinogénu v uzavretom systéme, zaznamenávanie expozícií a prísnejšie požiadavky na informácie a dokumentáciu.

Zamestnávatelia musia:

Údaje musia byť na požiadanie poskytnuté štátnym orgánom (napríklad údaje o činnostiach, množstvách, expozíciách, počte exponovaných pracovníkov alebo preventívnych opatrení).  Posudzovanie rizík by sa malo pravidelne revidovať, a to najmä preto, lebo zmeny na pracovisku môžu znamenať zavedenie karcinogénov v rámci:

Karty bezpečnostných údajov  (KBÚ) a etikety opisujú nebezpečenstvá, spojené s označenými chemikáliami alebo výrobkami a poskytujú informácie o manipulácii, skladovaní a núdzových opatreniach v prípade nehôd, identifikovaných použitiach látky, prevádzkových podmienkach a opatreniach manažmentu rizík. Karta bezpečnostných údajov neznamená posudzovanie rizík. Zamestnávatelia by mali prispôsobiť odporúčané opatrenia špecifickým podmienkam každého pracoviska. Nie pre všetky látky však existujú karty bezpečnostných údajov, a navyše, v prípadoch, kde existujú, môžu byť potrebné ďalšie informácie.

Zamestnávatelia môžu:

Opatreniam pre zamestnancov, ktorí môžu byť zvlášť ohrození „pri posudzovaní rizika“, musia zamestnávatelia venovať osobitnú pozornosť:

Pre viaceré karcinogénne látky sú zavedené OEL. Limitné hodnoty expozície pri práci (OEL) sú regulačné hodnoty, ktoré uvádzajú úrovne expozície, považované za bezpečné (z hľadiska ochrany zdravia) v súvislosti s chemickou látkou, prítomnou vo vzduchu na pracovisku. Tieto informácie by mali byť zahrnuté v kartách bezpečnostných údajov. Dodržiavanie OEL by sa však malo považovať za minimum a je potrebné vynaložiť úsilie na zníženie expozície na čo najnižšiu možnú úroveň pod týmito hodnotami. Monitorovanie karcinogénov by malo byť súčasťou stratégie riadenia karcinogénov v spoločnosti a malo by zahŕňať pravidelné kontroly účinnosti kontrolných opatrení.

RNDr. Miroslava Kordošová, PhD., samostatná vedecko-výskumná pracovníčka s bohatými skúsenosťami najmä v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, pracovných podmienok, faktorov pracovného prostredia, trhu práce a zamestnanosti, či pracovnoprávnych vzťahov. Venuje sa aj expertným aktivitám na rôznych projektoch, lektorskej a publikačnej činnosti. Na projekte Podpora kvality sociálneho dialógu sa podieľala ako garantka a odborná analytička na 3 analytických výstupoch a v súčasnosti poskytuje poradenstvo v rámci Klientskeho centra odborov.

Exit mobile version