Zatiaľ čo v zahraničí sa zmluvy na dobu určitú využívajú najmä pri lepšie platených odborných pozíciách, u nás je to opačne.
Slovensko má šiesty najnižší podiel ľudí pracujúcich na dobu určitú. Podľa štatistík Eurostatu pracovalo v roku 2023 na Slovensku na dobu určitú 3,6 % zamestnaných. Priemer v Európskej únii je 11,6 %.
„Na dobu určitú pracujú najmä mladí ľudia popri vysokej škole, alebo ak nemajú dosť skúseností na získanie práce na dobu neurčitú. Takmer polovica ľudí pracujúcich na dobu určitú na Slovensku to odôvodnila tým, že si nedokáže nájsť prácu na dobu neurčitú,“ vysvetľujú analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy.
Najväčší podiel zamestnancov na dobu určitú má Holandsko 22,9 %, nasleduje Portugalsko, Španielsko, Francúzsko. V Európskej únii sú špecialisti najväčšou skupinou pracujúcich na dobu určitú, tvoria až 21 % takto zamestnaných pracovníkov.
Z okolitých štátov najvyšší podiel ľudí pracuje na dobu určitú v Poľsku (12,3 %), nasleduje Rakúsko (8 %), Česko (5,9 %) a Maďarsko (4,4 %).
Zmluvy pre mladých a neskúsených
Zamestnávatelia najčastejšie ponúkajú zmluvu na dobu určitú ľuďom pracujúcim v službách a obchode (25,8 %), pomocnej a nekvalifikovanej pracovnej sile (23,4 %) a operátorom strojov a zariadení (12,6 %). No popularita tohto typu pracovného pomeru rastie aj medzi špecialistami. Zatiaľ čo v roku 2014 tvorili 2,7 %, v roku 2023 to bolo 11 %.
S týmto typom pracovného pomeru majú najviac skúseností mladí.
„Na Slovensku pracovalo 21,6 % mladých vo veku 15-24 rokov na dobu určitú. Priemer EÚ je 45,6 %. S vekom tento podiel výrazne klesá. Vo veku 25-54 rokov ich bolo na Slovensku 2,9 % a vo veku 55-64 rokov 2,3 %,“ vyplýva z analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy.
Pracovný pomer na dobu určitú možno dohodnúť najdlhšie na dva roky a možno ho predĺžiť v rámci tohto obdobia najviac dvakrát.
„Predlžovanie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na dobu určitú medzi tým istým zamestnávateľom a zamestnancom nad zákonnú dvojročnú hranicu je možné, ak existuje dôvod na jeho predĺženie napríklad počas zastupovania počas materskej, rodičovskej dovolenky, dočasnej práceneschopnosti.
Predĺženie môže nastať aj pre vykonávanie prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku, vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca), alebo vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve,“ uvádza Národný inšpektorát práce.
Najviac ľudí zháňali do obchodu
Využívanie pracovnej sily na dobu určitú v menej kvalifikovaných odvetviach potvrdzuje aj počet ponúk na pracovnom portáli Profesia za rok 2024. V minulom roku bolo zverejnených takmer 300-tisíc pracovných inzerátov.
„Najviac pracovných príležitostí ponúkal obchod, na Profesia.sk bolo zverejnených takmer 60-tisíc inzerátov, čo predstavuje pätinu zo všetkých ponúk. Viac ako 41 000-krát hľadali nových zamestnancov a zamestnankyne na prácu vo výrobe, vyše 33-tisíc ponúk bolo aj z oblasti dopravy a logistiky,“ vymenúva PR manažérka portálu Ľubica Melcerová.
Ak sa pozrieme na konkrétne pracovné pozície, najväčší dopyt bol po predavačkách a predavačoch (9 %). Nasledovala práca operátora výroby, administratívneho pracovníka, skladníka a pokladníka.
Zdroj: ISA, Eurostat, Profesia.sk
Ilustračná fotografia: Pexels