Site icon ePráca Online

Za týždeň odpracujeme viac, no v práci strávime menej rokov

Pracujeme viac ako ostatní Európania alebo nie? Rebríčku kraľujú Gréci, ktorí týždenne v práci strávia viac ako 49 hodín.

V roku 2023 bol na Slovensku priemerný pracovný čas o 1,5 hodiny dlhší ako priemer EÚ (36,1 hodín). Analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy zosumarizovali dáta z Eurostatu, z ktorých vyplýva, že predsa len v práci trávime viac času, ako väčšina Európanov.

Štatistiky sú z roku 2023 a týkajú sa pracujúcich od 20 do 64 rokov na plný aj čiastočný úväzok. Najdlhšie ľudia pracovali v Grécku (39,8 hodiny týždenne), Rumunsku (39,5), Poľsku (39,3) a Bulharsku (39,0). Najkratší pracovný týždeň malo Holandsko (32,2 hodiny), nasledovalo Rakúsko (33,6) a Nemecko (34,0).

 

Najviac pracujú južania

Všeobecne platí, že pracovný čas zamestnanca na Slovensku je najviac 40 hodín týždenne. Priemerný týždenný pracovný čas vrátane nadčasov nesmie prekročiť 48 hodín. Existujú určité výnimky, ktoré súvisia s rozvrhnutím pracovného času, charakterom práce či vekom zamestnanca.

Priaznivejšiu úpravu mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas oproti zákonnej úprave je možné dojednať v pracovnej zmluve, ale najmä v kolektívnej zmluve.

Slovensko dlhodobo vykazuje aj najvyšší podiel zamestnaných spomedzi krajín EÚ, ktorí pracujú pravidelne v noci. Hoci sú tieto dáta často spochybňované napríklad politikmi, nelichotivú pozíciu si držíme. Viac sa dočítate v komentári Jána Košča.

Odborári majú snahu pretlačiť skrátenie pracovného týždňa na Slovensku. Téme sa však aktuálne politická pozornosť nevenuje.

Dlhý pracovný čas, čiže práca nad 49 hodín týždenne je typická najmä pre južanské štáty. Podľa analytikov súvisí s prevahou poľnohospodárskeho, lesníckeho a rybárskeho sektora, kde bol najvyšší podiel pracujúcich dlhú pracovnú dobu (priemer EÚ 27,5 %).

Dlhý pracovný čas sa týkal najviac tých, čo pracujú na vlastný účet a zamestnávajú iných (41,7 % v EÚ a 36,8 % na Slovensku). Zamestnancov pracujúcich dlhé pracovné doby bolo podstatne menej (2,2 % na Slovensku a 3,6 % v EÚ).

 

Roky v práci

Hoci v prepočte na hodiny strávené v práci týždenne presahujeme európsky priemer, v počte odpracovaných rokov na tom nie sme až tak zle.

Slováci, ktorí vlani dovŕšili 15 rokov, odpracujú podľa odhadov Eurostatu počas svojho života v priemere 35,7 roka. V celej Európskej únii je to v priemere 36,9 roka. Najviac rokov odpracujú ľudia na severe a najmenej na juhu EÚ. Za posledných desať rokov sa tento ukazovateľ na Slovensku zvýšil o 2,7 roka.

Vzhľadom na demografický vývoj však môžeme očakávať, že dĺžka pracovného života sa bude aj u nás predlžovať. Najhorší scenár čo sa týka odpracovaných hodín analytici predvídajú obyvateľom Holandska (43,7 roka), Švédska (43,1) a Dánska (41,3). Najkratšie by mali pracovať v Rumunsku (32,2 roka), Taliansku (32,9), Chorvátsku (34) a Grécku (34,2).

 

Zdroj: ISA, Eurostat, Inšpektorát práce

Exit mobile version