Site icon ePráca Online

Voliči aj nevoliči. Konsolidáciu odmietajú všetci.

Konsolidačný balík vníma negatívne až 73 % respondentov naprieč politickým spektrom. Najväčšími kritikmi sú prirodzene voliči opozície, ale v tomto prípade aj voliči koaličných strán. U voličov Hlasu-SD je to vyše 58 %.

Ekonomická kondícia Slovenska nie je dobrá. Štát si žije nad pomery, ekonomika zaostáva. A bude horšie, pretože konsolidácia sa dotkne osobnej spotreby každého jedného. Preto výsledky prieskumu ako Slováci vnímajú konsolidačné opatrenia nie sú až tak prekvapujúce.

Veď pre balík opatrení, ktoré majú do štátnej kasy priviesť peniaze, čelí vláda kritike z každej strany. Zdravotníci hrozia tisíckami výpovedí, učitelia aj Konfederácia odborových zväzov nevylučujú protesty.

„Jedným z tých najkľúčovejších opatrení, ktoré sme kritizovali boli či už zvýšená DPH alebo zavedenie transakčnej dane, čo sa prejaví na životnej úrovni každej domácnosti a najviac to postihne nízkopríjmových a strednú triedu,“ povedala prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Nasledovné zistenia vychádzajú z prieskumu Agentúry SCIO, ktorý bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov v dňoch 7. – 11. októbra 2024.

Za najviac škodlivé opatrenie považujú ľudia zvýšenie dane, až takmer 65 % opýtaných. Zavedenie transakčnej dane sa nepáči 14 percentám a zníženie daňového bonusu na dieťa 12 percentám opýtaným.

Vážny dosah na svoje financie očakáva aj 68 % voličov Smeru, 68 % voličov Hlasu-SD a 66 % voličov SNS.

„Naplnil sa náš predpoklad, že za najväčší problém budú opýtaní vnímať zvýšenie DPH z 20 % na 23 %. Aj v tomto prípade sú zrejmé obavy naprieč politickým spektrom a podiel opozičných a koaličných voličov je dokonca ešte vyrovnanejší, ako v predchádzajúcich príkladoch. Najlepšie to vidieť na voličoch Progresívneho Slovenska s 59 % a Smeru, kde je obava z rastu DPH až na úrovni 67 %,“ uviedol hlavný analytik Agentúry SCIO Martin Klus.

Zaujímavá je tiež silná kritika respondentov voči komunikácii vlády pri zavádzaní týchto konsolidačných opatrení. Za nejasnú, zmätočnú či aspoň nedostatočnú ju označilo 66 % opýtaných.

 

Smer-SD stratil náskok

Jedno z najvyšších zvyšovaní daní za posledné roky sa už odzrkadlilo aj na prieskumoch preferencií. Ide už o druhý pokles Smeru-SD po sebe. Podľa posledného prieskumu agentúry AKO by Smer-SD a Progresívne Slovensko volil rovnaký počet voličov.

Nielen konsolidácia, ale aj škrty v rozpočte na budúci roky rozhnevali Slovákov.

Lekárske odborové združenie v utorok avizovalo, že lekári z nemocníc sú pripravení podať hromadné výpovede do konca októbra.

Výpovede má aktuálne pripravených 2 462 lekárov. Lekárski odborári trvajú na dodržiavaní ôsmich bodov memoranda, ktoré v roku 2022 podpísali s vládou SR.

Nový minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) má na navýšenie platov zdravotníkov 100 miliónov eur. Sestrám a záchranárom ponúkol rovnaké zvyšovanie miezd ako pred konsolidáciou. Lekárom by sa platy mohli zvýšiť o 6,4 percenta namiesto troch percent. S vládou však bola dohoda na 10 percentách pre všetkých.

Po zdravotníkoch odmietli návrh rozpočtu aj učitelia. Vláde odkazujú že im jednorazový 800 eurový príplatok nestačí a že na budúci rok budú učiteľské platy reálne klesať. Z tohto dôvodu Rada odborového zväzu školstva nedávno odmietla podpísať Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na roky 2025 a 2026.

Nespokojnosť zamestnancov školstva narastá. Podľa prognózy Inštitútu vzdelávacej politiky bude na Slovensku v najbližších rokoch chýbať 1 600 – 2 100 učiteľov, plus aj nepedagogickí zamestnanci ako kuchárky, pomocná sila či údržbári.

 

 

Zdroj: Agentúra SCIO, Agentúra AKO, Teraz.sk

Ilustračná fotografia: Pexels

 

Exit mobile version