Dňa 1. októbra 2024 sa v Bruseli zhromaždilo tisíc pracovníkov z deviatich európskych krajín, vrátane pracovníkov, strážcov a zamestnancov v stravovacích službách, aby spoločne požadovali zmenu pravidiel verejného obstarávania v Európskej únii. Tieto pravidlá podľa nich vedú k „pretekom ku dnu“, kde sa neustále zhoršujú pracovné podmienky. Pracovníci sa sťažujú na nízke mzdy, neúnosné pracovné zaťaženie a nedostatočné ocenenie za ich prácu, najmä počas pandémie Covid-19, keď udržovali komunity v bezpečí, čistote a nasýtené. Ich hlavnou požiadavkou je, aby verejné zákazky získavali iba spoločnosti, ktoré rešpektujú kolektívne zmluvy.
Verejné obstarávanie, čiže zadávanie zákaziek súkromným firmám verejnými inštitúciami na poskytovanie tovarov a služieb, predstavuje hodnotu dvoch biliónov eur, čo je približne 14 % HDP Európskej únie. Milióny pracovníkov v EÚ sú zamestnané prostredníctvom týchto zákaziek a pravidlá verejného obstarávania výrazne ovplyvňujú mzdy a pracovné podmienky v súkromnom sektore. Preto sa teraz títo pracovníci rozhodli konať a požadovať zmeny v Smernici o verejnom obstarávaní EÚ, ktorú plánuje zrevidovať aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom nasledujúcom funkčnom období.
Napriek tomu, že uplynul už viac ako rok a pol od chvíle, kedy WHO vyhlásila koniec pandémie Covid-19 ako globálnej zdravotnej hrozby, mnoho pracovníkov sa stále nachádza v sociálnej núdzi. Výskum UNI Europa ukázal, že polovica všetkých verejných zákaziek v EÚ je pridelená iba na základe najnižšej ceny. Takéto obstarávacie pravidlá ignorujú sociálne náklady na komunity a narúšajú sľub predsedníčky Európskej komisie von der Leyenovej, že zabezpečí kvalitné pracovné miesta, dobré pracovné podmienky a rozšírenie kolektívneho vyjednávania, ktoré „podporujú spravodlivé mzdy, kvalitné pracovné podmienky, vzdelávanie a spravodlivé prechody na nové pracovné miesta“.
Oliver Roethig, regionálny tajomník odborovej federácie UNI Europa, zdôraznil: „Súčasné pravidlá verejného obstarávania v EÚ nútia firmy súťažiť o najnižšiu cenu, často na úkor ich pracovníkov. Verejné financie by však mali byť investíciou do kvalitných pracovných miest a čistých, bezpečných a zdravých komunít. Pracovníci prichádzajú do Bruselu, aby požadovali, že verejné zákazky musia rešpektovať kolektívne vyjednávanie. Zmenou pravidiel verejného obstarávania môžeme zastaviť preteky ku dnu.“
Tisíce nepostrádateľných pracovníkov sa mobilizujú v Bruseli za demonštráciu organizovanú UNI Europa, ktorá požaduje progresívnu reformu smerníc o verejnom obstarávaní v EÚ.