Site icon ePráca Online

Psychické zdravie na pracovisku: tipy na zmiernenie stresu

Veľkú časť života prežijeme v práci. 10. október je Svetovým dňom duševného zdravia a tentokrát sa osveta zameriava práve na duševné zdravie na pracovisku.

Približne 60 percent svetovej populácie pracuje a všetci majú právo na bezpečné a zdravé pracovné prostredie. V súčasnosti žijeme rýchlu dobu plnú stresu, tlakov na produktivitu, vzdelávanie, výkony nad rámec pracovného času. Psychológovia a psychiatri však upozorňujú na stále častejší problém vyhorenia či psychických problémov, ktoré sú zapríčinené stresom.

„Nezdravé podmienky vrátane stigmatizácie, diskriminácie a vystavenia rizikám, ako je obťažovanie a iné zlé pracovné podmienky, môžu predstavovať značné riziká ovplyvňujúce duševné zdravie, celkovú kvalitu života a následne produktivitu v práci,“ uvádza v stanovisku rezort zdravotníctva.

Podľa štatistík má problémy s duševným zdravím 12 percent obyvateľov Slovenska. Národné centrum zdravotníckych informácií uvádza, že výskyt nových duševných porúch vzrastá približne o 23 percent ročne. Stres na pracovisku je dokonca považovaný za nové riziko choroby z povolania.

„Stres je už dlhšie považovaný za rizikový faktor, ktorý môže mať za následok poškodenie zdravia zamestnanca. V prípade, že je zamestnanec vystavený náhlemu stresu, môže dostať srdcovú príhodu (infarkt). U niektorých skupín zamestnancov sa začína rozmáhať užívanie prípravkov na zvýšenie výkonnosti, ktoré môžu spôsobiť ich rizikové správanie,“ konštatuje Inšpektorát práce v správe o pracovných úrazoch.

 

Odbory tlačia na skrátenie pracovného času

Dôležitá je nielen odborná pomoc, ale v prvom rade prevencia výskytu duševných ochorení a zvyšovanie povedomia o duševnom zdraví.

Psychické a duševné zdravie ľudí je jedným z argumentov, prečo odbory tlačia napríklad na skracovanie pracovného týždňa, ale aj postupné utlmovanie nočnej práce tam, kde je to možné.

„Mylne sa domnievame, že produktivita práce sa zvyšuje s počtom odpracovaných hodín, teda, že čím dlhšie sme v práci, tým viac urobíme. To je mýtus. Produktivita sa zvyšuje úplne inak, cez investície, modernizáciu a vzdelávania pracovnej sily. Dôležité je aj príjemné pracovné prostredie a oddýchnutí zamestnanci,“ uviedla šéfka KOZ SR Monika Uhlerová v rámci diskusie o kratšom pracovnom čase.

Tipy ako zmierniť stres na pracovisku a nastaviť sa na vlnu produktivity

 

Zdroj: MZ SR, ÚVZ SR

Exit mobile version