Site icon ePráca Online

Priemyselná politika: EÚ musí konečne konať, a nie len naprávať zlyhanie trhu

Otázka, ako najlepšie zabezpečiť strategickú autonómiu európskeho priemyslu, bola predmetom diskusie o priemyselnej politike na októbrovom plenárnom zasadnutí Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV).

Počas plenárneho zasadnutia EHSV sa uskutočnila diskusia o tom, ako môže priemyselná stratégia podporiť súbežnú transformáciu na zelené a digitálne hospodárstvo, prispieť k obnove Európy a posilniť jej strategickú autonómiu a odolnosť. Zapojila sa do nej aj akademická pracovníčka z Berkman Klein Center Harvardovej univerzity, Padmashree GEHL SAMPATH.

Táto popredná expertka v oblasti technológií, rozvoja a globálneho politického hospodárstva sa zasadzovala za nový druh verejných zásahov, ktoré sa nezameriavajú len na nápravu zlyhania trhu, ale na technologickú zmenu v sociálne produktívnych oblastiach.

„Je najvyšší čas prehodnotiť našu priemyselnú politiku, a to s odvahou a mimo zabehaných rámcov,“ vyhlásila Padmashree Gehl Sampath„Nemali by sme opakovať to, čo sa v minulosti neosvedčilo.“

Ako prvý krok pri koncipovaní tejto novej priemyselnej politiky by sa mala uznať skutočnosť, že útlm v podnikaní, inováciách a konkurencieschopnosti, ku ktorému dochádza v rozvinutých ekonomikách, neustále prehlbujú nové technologické paradigmy a trendy v mnohých odvetviach a procesoch. Neistotu vo svete po pandémii ochorenia COVID-19 nepriniesla len samotná pandémia.  Je tiež odrazom početných vplyvov sietí, založených na údajoch, nespravodlivého rozloženia prínosov digitalizácie počas uplynulých 15 rokov, tlaku v dôsledku zmeny klímy a energetickej transformácie na jednotlivé krajiny a útlmu, alebo niekedy dokonca aj prerušenia globálnych obchodných a dodávateľských reťazcov, ktoré boli dôsledne budované od nástupu globalizácie v 80. rokoch.

Druhým krokom by bolo budovanie novej stratégie, založenej na týchto troch hlavných návrhoch:

Padmashree GEHL SAMPATH napríklad nastolila otázku, či môže EÚ podporovať program verejného záujmu pre ekosystém odvetvia zdravotnej starostlivosti, podobný programu Operation Warp Speed, ktorý bol zavedený v USA okamžite po pandémii COVID-19, ak chceme v Európe skutočne podporovať trh so službami zdravotnej starostlivosti, založený na existujúcich silných stránkach. Môže Európa podporiť posilnenie predností, existujúcich biotechnologických firiem v rámci podobných programov verejných investícií, ktoré uľahčujú vývoj produktov?

Priemyselná stratégia bola v uplynulom období jednou z oblastí, ktorým EHSV venoval vo svojej činnosti veľkú pozornosť. Momentálne prebieha séria webinárov, ktoré sú zamerané na problematické stránky súčasného priemyslu. Táto séria podujatí s názvom Cesta k našej priemyselnej budúcnosti vyvrcholí v marci 2022 významnou konferenciou, na ktorej bude EHSV diskutovať o svojich zisteniach s francúzskym predsedníctvom Rady EÚ a Európskou komisiou.

Zdroj: EHSV

Fotografia: © Pexels

Európsky hospodársky a sociálny výbor zastupuje rôzne hospodárske a sociálne zložky organizovanej občianskej spoločnosti. Je poradným inštitucionálnym orgánom a bol založený Rímskou zmluvou v roku 1957. Táto poradná úloha umožňuje jeho členom, a tým aj organizáciám, ktoré zastupujú, zúčastňovať sa na rozhodovacom procese EÚ.

Exit mobile version