Site icon ePráca Online

Podpora požiadaviek zamestnancov v kultúre

Situácia v kultúrnych inštitúciách na Slovensku dnes nie je priaznivá. Odborári volajú po kvalitných pracovných podmienkach, ktoré sú pre slobodnú tvorbu dôležité.

 

Turbulentné časy v kultúrnych ustanovizniach opäť dostali do ulíc tisícky protestujúcich ľudí. Po odvolaní ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) volajú opoziční poslanci, aj časť kultúrnej obce a verejnosti. Tentoraz vyvolali nevôľu kroky rezortu pri odvolaní generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku či generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej. Okolnosťami odvolania sa bude zaoberať Výbor Národnej rady pre kultúru a médiá vo štvrtok.

Na situáciu v kultúre reagujú bývalí ministri kultúry, odborná verejnosť zo zahraničia, ale aj odborári. Konfederácia odborových zväzov oznámila, že podporuje požiadavky predstaviteľov kultúrnej obce riešiť zásadné problémy ovplyvňujúce ich pracovné podmienky, vrátane finančnej poddimenzovanosti sektora a nahromadeného investičného dlhu.

„Pracovníci a pracovníčky v kultúre – to nie sú len na očiach verejnosti pôsobiaci umelci, ale aj kurátori, technickí pracovníci, pracovníci v múzeách, galériách, divadlách, knižniciach, vydavateľstvách a ďalších kultúrnych inštitúciách.

Tí všetci sú tvorcovia a ochrancovia kultúrnych hodnôt a priestoru a oni všetci čelia následkom spoločenského i politického diania, ktoré ovplyvňuje kvalitu ich pracovného života. Sme svedkami verejnej a politickej diskusie, ktorá poukazuje na množstvo problémov v sektore kultúry. Riešenie problémov však spočíva v spolupráci a nie v nenávisti a rozdeľovaní,“ uvádza KOZ SR vo svojom stanovisku.

Odborári deklarovali, že situáciu v kultúre pozorne sledujú, osobitne si všímajú dosah prijímanej legislatívy a krokov rezortu kultúry na pracovné podmienky v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu.

Pracovníci pôsobiaci v kultúre a kultúrnych inštitúciách naprieč Slovenskom sa obávajú, že legislatívne i personálne zmeny im neumožnia pracovať v spravodlivých, dôstojných a stabilných podmienkach. Je potrebné opätovne poukázať na neoddeliteľnú úlohu, ktorú odbory zohrávajú pri rozvíjaní demokracie v spoločnosti, vrátane slobody prejavu i mediálnej a kultúrnej slobody. A kvalitné pracovné podmienky sú predpokladom slobodnej tvorby.

 

Bývalí ministri kultúry sa zhodli

Pod spoločné vyhlásenie sa dokonca podpísali bývalí ministri kultúry, ktorí v stanovisku priznávajú rozdielne pohľady na niektoré situácie, no v podstatnom sa zhodli. A to, že kultúra má byť priestorom slobody, pestrosti, tolerancie a spolupráce.

„Odmietame kroky súčasnej ministerky kultúry, ktorými sa snaží znormalizovať kultúru, ponižuje jej zahraničnopolitický význam, devastuje kontinuitu, degraduje odbornosť, zastrašuje jednotlivcov, manipuluje a falošne rozdeľuje spoločnosť na normálnych a nenormálnych,“ zhodnotili bývalí šéfovia rezortu kultúry. Spoločné vyhlásenie podpísali Marek Maďarič, Rudolf Chmel, Silvia Hroncová, Ladislav Snopko a Milan Kňažko.

 

Premiér problém nevidí

Už takmer 300 odborníkov z rôznych európskych kultúrnych inštitúcií podpísalo otvorený list adresovaný  ministerke Martine Šimkovičovej. Ohrozená je aj spolupráca so zahraničnými inštitúciami.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) nevidí žiadny dôvod na odvolanie ministerky kultúry, ktorá podľa neho koná v súlade so zákonom.

„Neexistuje žiadny dôvod, aby som ako predseda vlády čo len uvažoval o podaní návrhu na odvolanie ministrov, ktorí sú dnes opozičnými terčmi. Kto sa objektívne pozrie na konanie ministerky kultúry a ministra spravodlivosti, musí súhlasiť s tým, že konali a konajú zákonne a že v súlade so zákonom prijímajú aj bežné manažérske rozhodnutia,“ uviedol premiér vo videu.

Dodal, že rovnaký pohľad bude zastávať celá koalícia v prípade, že opozícia v parlamente predloží návrh na vyslovenie nedôvery ministerke.

Exit mobile version