Odborníci očakávajú, že hoci tento rok slovenská ekonomika porastie silnejšie ako vlani, kedy nás kríza kvôli pandémii zasiahla naplno, mohla by rásť aj rýchlejšie. K tomu je však potrebná väčšia podpora zo strany vlády. Doterajšia pomoc ekonomike dosiahla u nás cca 3% HDP, pričom priemer EÚ je viac ako dvojnásobný. KOZ SR opakovane poukazuje na nedostatočnú pomoc a žiada vládu, aby v záujme čo najrýchlejšieho zotavenia po pandémii, podporila silnejšie firmy aj domácnosti.
Nový šéf rozpočtovej rady Ján Tóth si vie predstaviť napumpovať do ekonomiky až ďalšie 2 miliardy eur. Ide o viac peňazí, ako stála celá doterajšia pomoc na záchranu pracovných miest. V rozhovore pre DenníkN hovorí, že by sa tak mohlo zabrániť bankrotom inak životaschopných firiem a teda aj zániku pracovných miest.
Nemalo by však ísť o tzv. helikoptérové peniaze, ako dostali občania v USA, ale skôr o väčšiu pomoc firmám, napríklad cez plošné odškodnenie či väčšiu pomoc najviac zasiahnutým sektorom, ako je cestovný ruch, kultúra, šport, služby a doprava.
Bez masívnejšej pomoci týmto sektorom hrozí, že zanikne časť zdravých firiem a s tým aj produkty a služby, ktoré vytvárajú. A hoci po kríze budú mať ľudia o nich záujem, už nebudú existovať. Oslabí to teda aj ekonomický rast v ďalších rokoch.
Ilustračná fotografia Naim Benjelloun od Pexels