Site icon ePráca Online

Monika Uhlerová : „Politici objavujú životné minimum. Konečne!“

Posledné dni sme svedkami súťaže medzi predstaviteľmi opozície i koalície o to, kto navrhne vyššiu sumu životného minima. Ak si odmyslím politické prekáračky o pomoci ľuďom a domácnostiam v čase vysokej inflácie, a ich výsledok, až sa teším, že sa životné minimum začína tešiť čoraz väčšej popularite. Snáď to nebude len chvíľkové blysknutie sa na politickej scéne, ale tí, ktorí o tom môžu rozhodnúť, tému seriózne uchopia a začnú sa jej venovať. Odborná verejnosť to odporúča dlhodobo. Vrátane odborárov. Napríklad v lete 2017 sme upozorňovali na potrebu zmeny systému určenia a valorizácie životného minima a že jeho zvyšovanie je nedostatočné.

Životné minimum sa týka všetkých

KOZ: Rast životného minima na Slovensku je nedostatočný

Zo životného minima sa prežiť nedá, odborári chcú zmeny

Životné minimum sa totiž týka všetkých. Jeho zvýšenie, ako aj spôsob stanovenia, by patrili k systémovým a efektívnym opatreniam, ktoré by zasiahli každého. Životné minimum podstatne a dlhodobo zaostáva za hranicami rizika chudoby. Hodnota hranice chudoby predstavuje 60% mediánu príjmu. Maximálna dávka pomoci v hmotnej núdzi pre jednotlivca sa pohybuje na úrovni cca 45%  z hranice chudoby. V krajinách ako napríklad Dánsko je to na úrovni 100%, Belgicko 78%, Luxembursko 83%. Celkovo v krajinách EÚ je stanovenie limitu podpornej dávky, minimálneho alebo garantovaného príjmu odlišné a každá krajina má svoje špecifiká, pričom poväčšine zohľadňuje štruktúru, typ, kondíciu domácností.

Čo v tejto súvislosti odporúčam:

Obávam sa však, že návrhy možných systémových riešení budú zabité ďalšími atómovkami, ktoré síce cielia na reformu rodinnej politiky (avšak bez akejkoľvek diskusie a pripomienkovania!!!), ale od akútnej pomoci pri zdražovaní najviac ohrozeným a zraniteľným skupinám sa vzďaľujú.

Exit mobile version