Site icon ePráca Online

Zastavme násilie na ženách!

Každá tretia žena počas svojho života zažila psychické, fyzické alebo sexuálne násilie. Valné zhromaždenie OSN preto 25. november vyhlásilo za Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách s cieľom zvýšiť povedomie o všetkých formách tohto násilia.

 

Ženy sa stávajú obeťami domáceho násilia následkom nerovných mocenských vzťahov založených na rozdieloch medzi ženami a mužmi v sociálnom a spoločenskom postavení, tak vo verejnej, ako aj  v súkromnej oblasti. Tento typ násilia je hlboko zakorenený v sociálnej a kultúrnej štruktúre, normách a hodnotách, ktorými sa riadi spoločnosť a je často podporovaný kultúrou popierania a mlčania.

Korene Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách siahajú až do roku 1960, kedy boli v Dominikánske republiky zavraždené tri sestry Mirabalové za to, že bojovali za svoje práva a stáli v opozícii proti vtedajšiemu diktátorovi Rafaelovi Leónidasovi Trujillovi. Ten vydal rozkaz na ich likvidáciu. Sestry sa tak stali symbolom boja za odstránenie násilia voči ženám.

Kampaň Zastavme násilie na ženách vznikla v roku 1991 a od tej doby sa stala globálnym hnutím, ktoré zapája nielen organizácie a inštitúcie, ale aj jednotlivcov, ktorí sa rozhodli postaviť proti akejkoľvek forme násilia na ženách. Tento medzinárodný projekt bol inšpirovaný aktivitami Organizácie Spojených národov pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien a Vysokého komisára OSN pre ľudské práva, a jeho hlavným cieľom je vytvoriť verejnú diskusiu o tomto probléme, vyzvať na zodpovednosť a podporovať zmenu legislatívy, ktorá by umožnila efektívnejšie trestanie násilníkov a podporu obetí.

Kampaň Zastavme násilie na ženách má viacero cieľov. Na prvom mieste je zvýšenie povedomia o závažnosti tohto problému, čím sa vytvára tlak na vlády a organizácie, aby sa zamerali na legislatívne a politické opatrenia, ktoré by pomohli predchádzať násiliu a podporili obete. Kampaň kladie dôraz na tieto oblasti:

  1. Vzdelávanie a osvetu: Dôležitým nástrojom kampane je vzdelávanie verejnosti o príčinách násilia na ženách, jeho dôsledkoch a možných formách prevencie. Osvetové aktivity zahŕňajú prednášky, semináre, workshopy a mediálne kampane.
  2. Zmena spoločenských postojov: Kampaň sa usiluje o zmenu spoločenských postojov voči ženám a dievčatám, ktoré často čelí diskriminácii a stereotypom. Dôležitým aspektom je boj proti kultúre tolerovania násilia, ktorá sa v niektorých komunitách rozvinula.
  3. Podpora obetí násilia: Kampaň upozorňuje na potrebu vytvorenia kvalitného systému podpory pre obete násilia, vrátane právnej pomoci, psychologickej podpory, ubytovania a ďalších služieb, ktoré pomôžu obetiam prekonať traumy a začať nový život.
  4. Zvyšovanie právnej zodpovednosti: Zameriava sa na sprísnenie legislatívy týkajúcej sa násilia na ženách a efektívnejšie trestanie páchateľov. Taktiež je potrebné zlepšiť prevenciu a vyššiu citlivosť právnych a policajných orgánov pri riešení prípadov násilia na ženách.

Kampaň, ktorá potrvá do 10. decembra, keď si pripomíname Medzinárodný deň ľudských práv, má zdôrazniť význam vzdelávania a prevencie o rodovo podmienenom násilí. Je žiaduce, aby ženy a dievčatá na Slovensku mohli žiť bezpečný a dôstojný život – bez obťažovania, zneužívania, strachu a každodenného násilia.

 Ani odbory nie sú ľahostajné k násiliu, ku ktorému dochádza na pracovisku, či vo virtuálnom priestore, ani k dopadom domáceho násilia v práci. Zdôrazňujeme, že vstup žien do odborov s cieľom vyjednať si lepšiu dohodu v práci je jedným z najlepších spôsobov boja proti násiliu a obťažovaniu osobne aj online. Bezpečné pracoviská sú pracoviská s nulovou toleranciou násilia a obťažovania!

Následky násilia páchaného na ženách a dievčatách sa týkajú celej spoločnosti a preto o formách násilia a o ich dopadoch na životy žien a detí musíme nielen hovoriť, ale ponúkať konkrétne riešenia a pomoc preživším.

Exit mobile version