Vláda sa častokrát nevenuje veciam, ktoré v skutočnosti trápia ľudí, ale rieši rôzne pseudoproblémy. Do tejto kategórie patrí aj pripravovaný zákon o neziskových organizáciách, ktorého zjavným zámerom je umlčať kritikov moci. Vo svojom zaslepení však opomína, že zasahuje do chodu občianskej spoločnosti, ktorej súčasťou sú aj odbory.
Od začiatku je zrejmé, že mimovládky ležia vládnej koalícii v žalúdku. Premiér Fico to dal jasne najavo hneď po minuloročných voľbách, keď vyhlásil: „Skončila sa éra, keď v tejto krajine vládli mimovládne organizácie.“ Líder Smeru od roku 2018 úspešne šíri konšpirácie, že Slovensko riadi George Soros. A čo je smutné, verí mu takmer polovica krajiny!
Vzor Maďarsko
Pripraviť zákon, ktorý by mimovládkam „nasadil náhubok“ sa podujala skupina poslancov SNS okolo Adama Lučanského. Zjavne sa pritom inšpirovali príkladmi z Ruska a Maďarska, kde sú označované ako „zahraniční agenti“.
Háčik je však v tom, že Súdny dvor EÚ ešte v roku 2020 rozhodol, že maďarský zákon proti mimovládnym organizáciám je v rozpore s právom Únie. Národniari podporovaní „mladými vlkmi“ zo Smeru preto cúvli a upustili od zámeru onálepkovať mimovládky s príjmami zo zahraničia ako „organizácie so zahraničnou podporou.
Tento zákon je však zo svojej podstaty zlý, takže mu nepomôžu ani žiadne úpravy. Tak ako dom, ktorý nemá pevné základy, sa zrúti, aj argumenty vládnych predstaviteľov stoja na vode.
Okrem toho, že novela zákona č. 213/1997 Z.z. nebola prerokovaná so sociálnymi partnermi a neprešla medzirezortným pripomienkovým konaním, jej problém tkvie oveľa hlbšie – návrh cieli na samotnú podstatu občianskej spoločnosti a odborov, ktoré sú jej prirodzenou a zákonom chránenou súčasťou.
Zo zahraničných agentovi budú lobisti
Navrhované zmeny zavádzajú označenie „lobisti“ pre všetky organizácie, ktoré ovplyvňujú verejných činiteľov – čo je základná a nevyhnutná úloha odborov. Odbory tu nie sú na to, aby ticho stáli niekde v kúte. Ich povinnosťou je vstupovať do rokovaní o zákonoch, ktoré ovplyvňujú zamestnancov, či už ide o mzdy, pracovné podmienky, alebo sociálne istoty. Návrh však diskriminuje, pretože z lobingu vylučuje súkromný sektor a iné mocenské skupiny, ktoré majú častokrát neporovnateľne väčší vplyv.
Toto nie je len technická zmena. Označiť odbory za lobistov znamená podkopať ich dôveryhodnosť v očiach verejnosti a obmedziť ich legitímnu činnosť. Hrozba rozpustenia za nesplnenie nových povinností je alarmujúcim pokusom o zastrašenie a umlčanie.
Zákon o.i. totiž umožňuje rozpustiť združenie, ak sa „sa tretíkrát za posledných 12 mesiacov dopustí správneho deliktu tým, že vykonáva lobing a nemá v registri zapísaný údaj o tom, že vykonáva lobing.“
Znamená to, že štátny úradník na ministerstve bude môcť rozhodnúť o zrušení odborovej organizácie na základe toho, že tá na svoju webovú stránku nezavesila výkaz, že sa stretla s osobou XY. Okrem toho, že niektoré organizácie jednoducho nemajú webovú stránku, kto to všetko bude kontrolovať? Takýto paškvil snáď nemajú nikde na svete! Je choré, aby štátna moc rozhodovala o tom, že či odborová organizácia smie alebo nesmie fungovať! To skôr politici a vláda by mali preukazovať s kým sa stretli, pretože oni rozhodujú o miliardách!
Odbory sú pilier demokracie, nie prekážka
Odbory nie sú len partnerom zamestnancov, sú strážcami demokratických hodnôt a rovnováhy moci. Ich úloha v spoločnosti ďaleko presahuje kolektívne vyjednávanie. Pripomienkujú zákony, bojujú za transparentnosť a bránia práva občanov. Tento návrh však vytvára precedens, keď sa legitímne aktivity občianskych organizácií vykresľujú ako problematické a „nežiaduce“.
Podobné zásahy do slobodného fungovania odborov sú v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami. Akékoľvek legislatívne obmedzenia odborových aktivít ohrozujú pluralitu názorov, ktorá je základom fungujúcej demokracie.
Ak má byť spoločnosť spravodlivejšia a efektívnejšia, štát by mal podporovať participáciu občianskej spoločnosti vo všetkých fázach politického rozhodovania. Od tvorby až po implementáciu zákonov sú odbory nevyhnutným partnerom, nie nepriateľom.
Práve zapájanie občanov do verejných záležitostí zvyšuje dôveru vo verejné inštitúcie a vytvára rovnováhu medzi rôznymi mocenskými záujmami. Oslabiť odbory by znamenalo oslabiť samotné základy demokracie.
Výzva na ochranu práv a hodnôt
Tento návrh zákona nie je len legislatívnou otázkou – je to test toho, či sme ochotní brániť svoje práva a hodnoty. Ak dnes dovolíme oslabenie odborov a občianskej spoločnosti, zajtra sa môžeme ocitnúť bez hlasu, ktorý by nás zastupoval.
Silné odbory znamenajú silnejších zamestnancov a silnejšiu spoločnosť. Je potrebné, aby sme sa postavili za ich práva a nedovolili, aby sa základné princípy slobody a participácie stratili v politických hrách.
Je na čase ukázať, že Slovensko nie je miestom, kde sa umlčuje občianska spoločnosť, ale kde sa podporuje demokracia a transparentnosť.