Site icon ePráca Online

Kolektívna (ne)dohoda

Keďže vláda a samospráva sa nevedenia dohodnúť na podmienkach financovania, kolektívne zmluvy vyššieho stupňa pre štátnych aj verejných zamestnancov na rok 2025 nebudú podpísané. Dostali sme sa tak do situácie, aká nemá za tri desaťročia existencie samostatného Slovenska obdoby. Zároveň je to smutná vizitka vlády, ktorá deklaruje, že je sociálna. Jej rukojemníkmi sa tak stali desaťtisíce zamestnancov, bez ktorých štát nemôže fungovať.

 

Niečo také si nepamätajú ani tí najstarší odborári, ktorí už majú čo-to za sebou. Napriek rôznym krízovým situáciám, aká bola napr. počas pandémie, sa doteraz kolektívne zmluvy vždy podarilo podpísať. Toto je smutný precedens.

 Akoby nestačilo, že vláda už odignorovala požiadavky odborárov, aby sa platy valorizovali od 1. 9. 2024 o 10 percent a od 1. 1. 2025 o ďalších 10 percent. Pritom rast platov v rokoch 2020 – 2024 nepokryl ani infláciu, ktorá dosiahla  rekordných 35,6 %! Ak platy stúpli iba o 21, 3 %, znamená to, že reálne mzdy úradníkov, učiteľov a ďalších zamestnancov sa v skutočnosti prepadli.

O dôstojných platoch štátnych a verejných zamestnancov tak nemôže byť ani reči. Už len z toho dôvodu, že časť z nich je pod minimálnou mzdou. Najnižšia platová trieda je na úrovni 694,50 eur. Ak by mala dosiahnuť aspoň minimálnu mzdou, musela by narásť o 17,5 %. Je nehorázne, že samotný štát porušuje zákony, ktoré prijal (zhruba polovica tabuľky je pod minimálnou mzdou). Akým právom potom od občanov vyžaduje, aby ich dodržiavali? Takýto postoj znižuje legitimitu štátu v očiach ľudí.

Napriek všetkému odbory boli ochotné pristúpiť na kompromis. Platové tarify štátnych zamestnancov sa mali zvýšiť až od januára 2026 a to o 5 percent, pričom v budúcom roku mali dostať iba jednorazovú odmenu 800 eur.

Teraz je však aj táto dohoda ohrozená, nakoľko vláda nie je ochotná dofinancovať samosprávy. Hovoríme rádovo o desiatkach miliónov eur, čo v kontexte štátneho rozpočtu nie je nejaká horibilná položka.

V takejto situácii, keď zástupcovia vlády a samospráv, nie sú schopní garantovať podpis kolektívnych zmlúv, by ich podpísanie zo strany KOZ SR bolo nezodpovedné, lebo odborári nebudú predsa niekomu podpisovať len tak  „bianko šek“.

Absurditu celej veci zvýrazňuje aj fakt, že toto všetko sa deje v situácii, keď vláda avizuje, že ide masívne investovať do modernizácie vojenskej techniky. Ak máme na nákup 104 nových tankov Leopard 2A8, 12 modernizovaných vrtuľníkov Blackhawk a niekoľkých dopravných lietadiel, snáď by sa mohli nájsť  prostriedky aj na platy zamestnancov štátu.

Exit mobile version