V Česku sa na budúci týždeň uskutoční protest odborov proti pripravovaným zmenám v zákonníku práce. Hlavnými dôvodmi prečo sa Českomoravská konfederácia odborových zväzov (ČMKOS) rozhodla protestovať sú prepustenie bez udania dôvodu, predlžovanie veku odchodu do dôchodku, predlžovanie skúšobnej doby a skracovanie výpovednej doby.
Tieto opatrenia sú súčasťou balíčka, ktorý začiatkom februára predstavila Národná ekonomická rada vlády (NERV). Jeho cieľom je naštartovanie ekonomiky, a preto je podľa poradcov nutné reformovať pracovný trh.
Tento zámer okamžite vzbudil nesúhlas odborov. Najmä možnosť prepustiť zamestnanca bez udania dôvodu vyvolala v Česku búrlivú debatu. Predseda ČMKOS Josefa Středulu to považuje za návrat do stredoveku.
Ekonomickí poradcovia českej vlády sa inšpirovali dánskym modelom takzvanej fluxicurity, teda rovnováhy medzi pružným pracovným trhom a sociálnym zabezpečením s cieľom motivovať ľudí k aktívnemu správaniu. To v praxi znamená, že zamestnávatelia môžu flexibilne najímať ale aj prepúšťať zamestnancov bez časového sklzu a nadmerných nákladov na prepúšťanie.
Zamestnanci, ktorí prídu o prácu, ale prispievali do fondu poistenia v nezamestnanosti, majú po prepustení nárok poberať dávku v nezamestnanosti až po dobu dvoch rokov. Napríklad v Dánsku výška pomoci predstavuje 90 percent priemernej mesačnej mzdy, najviac však 19 728 dánskych korún mesačne, čo je v prepočte 2 644 eur.
A to je hlavný kameň úrazu, na čo upozorňujú odborári. Nie je možné vyberať si len „hrozienka z koláča“ bez toho, aby boli zabezpečené aj práva zamestnancov. O takejto štedrej podpore v nezamestnanosti môžu u našich susedov totiž iba snívať.
Odborári upozorňujú, že v Česku chýba aj prepracovaný systém vzdelávacích a rekvalifikačných programov, ktorí v Dánsku umožňuje veľmi rýchly návrat zamestnancov na trh práce.
Zástupcom ČMKOS sa nepozdáva ani navrhované predlžovanie veku odchodu do dôchodku. Podľa nich je neprijateľné, aby sa veková hranica odchodu do dôchodku zvyšovala do nekonečna. „Aj preto, že v českej spoločnosti je vek dožitia v zdraví len niečo málo cez 61 rokov. Navyše zamestnanci v ČR odpracujú za svoj produktívny vek oveľa viac času, než je tomu vo vyspelých krajinách Európy,“ uvádza sa vo vyhlásení ČMKOS.
Za problematické považujú aj predlžovanie skúšobnej doby, nakoľko je to len ďalší nástroj, ktorý zvýši neistotu pracujúcich. „Ani po 3 mesiacoch človek nebude vedieť, či v zamestnaní s ním do budúcna počítajú,“ tvrdia odborári.
V neposlednom rad majú výhrady aj ku skracovaniu výpovednej doby. Znamenalo by to, že prepustení zamestnanci a pracovníčky budú mať oveľa menej času nájsť si novú prácu, čo opäť zhoršuje ich postavenia.
Z uvedených dôvodov Českomoravská konfederácia odborových zväzov zvoláva na budúci utorok t. j. 21. mája protest, ktorý sa uskutoční na Malostranskom námestí v Prahe.