Slovensko má opäť jedno nelichotivé prvenstvo – inflácia, v medziročnom porovnaní dosiahla 4,3 %, čo bol najvyšší rast cien od decembra 2023.

V porovnaní so susednými krajinami, s výnimkou Maďarska, kde spotrebiteľské ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli až o 4,6 %, sme na tom najhoršie. Na porovnanie: v Poľsku vzrástla inflácia o 4,1 %, v Rakúsku o 3,3 % a v Česku o 2,9 %.

Slováci pocítili zdražovanie najviac pri návšteve reštaurácií a hotelov, ktorých služby zdreželi až o 9,5 %. Vzhľadom na to, že SNS minulý rok presadila iba 5-percentnú DPH pre gastro a hotely, je to trochu prekvapujúce. Na druhej strane, rast cien bol poháňaný najmä vyššou daňou z pridanej hodnoty (DPH), ktorá bola zavedená ako súčasť konsolidačného balíka.

To, čo človek už dlhší čas cíti na vlastnej peňaženke, teraz potvrdil aj štatistický úrad. Kým spotrebitelia si za ubytovacie služby priplatili 5 %, stravovacie služby išli hore až o 10 %. Vo firmách je bežné, že v čase obeda sú kuchynky plné ľudí, ktorí si zohrievajú prinesené jedlo v krabičkách. Je to pochopiteľné – kým pred covidom stálo obedové menu 5-6 euro, teraz sa pod 8 euro nikde nenajete, bežne sú sumy okolo 9 až 10 euro. Vzhľadom na to, že platy ani zďaleka nekopírovali infláciu, ľudia schudobneli, a preto musia šetriť.

Ceny v reštauráciách sa do značnej miery odvíjajú od cien potravín a nealkoholických nápojov, a práve tie, popri službách, zdraželi najviac – až o 4,2 % – na najvyššiu úroveň v tomto roku.

Najviac zdraželi oleje a tuky (o 23,3 %), ovocie (o 7,6 %), mlieko so syrmi a vajcami (o 7,4 %), ale spotrebitelia si priplatili aj za chlieb s obilninami a cukor s cukrovinkami, zhodne o 1,6 %. Naopak, lacnejšie bolo mäso o 0,5 %, či zelenina o 4,4 % a ryby o 1,2 %.

Vzhľadom na novú daň z cukru asi nikoho neprekvapí, že najvýraznejšie zdraženie v rámci odboru evidovali nealkoholické nápoje, a to až o 18,5 %. V dvojciferných číslach sa držia už od začiatku roka, no aktuálne dosiahli najdynamickejší rast cien. Drahšie boli minerálne vody s nealko nápojmi a šťavami (o 20 %), a aj káva, čaj a kakao (o 17 %).

Analytici odhadujú, že inflácia na Slovensku by sa aj v nasledujúcich mesiacoch mala udržiavať zhruba na úrovni štyroch percent.

 

Zdroj: TASR

Foto: Flickr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *