Site icon ePráca

Odborári zo susedných krajín: Nemôžeme len v tichosti sledovať takéto nepriateľské zaobchádzanie s odbormi!

Photo by Dio Hasbi Saniskoro from Pexels

Photo by Dio Hasbi Saniskoro from Pexels

Zamestnanci a konfederácie odborových zväzov krajín Vyšehradskej štvorky sa pridali k podpore protestných demonštrácií KOZ SR, ktoré sa konali v šiestich slovenských krajských mestách v uplynulých týždňoch.

Bezprecedentný postoj k hnutiu pracovníkov

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky M. Krajniak zaujal bezprecedentný postoj k hnutiu pracovníkov, keď de facto vynechal odbory z rokovaní o minimálnej mzde, aby so zamestnávateľmi dosiahol dvojstrannú dohodu, ktorá stanovuje výšku budúcoročnej minimálnej mzdy na nižšej úrovni, ako ju garantuje zákon.

Sloboda združovať sa je základným ľudským právom! Zmysluplný sociálny dialóg je kľúčový nielen pre fungovanie pracovného sveta, ale aj pre dobro celého hospodárstva a spoločnosti.

Konfederácie odborových zväzov z Maďarska, z Česka a Poľska v spoločnom vyhlásení uviedli: „Ak sa minister vyhrážal, že prijme legislatívu, ktorá by umožnila účasť zástupcov mimo odborových zväzov v tripartitných orgánoch, čím by prakticky obišiel odbory –  tak takýto krok by bol v rozpore s Dohovorom Medzinárodnej organizácie práce (MOP) o tripartitných konzultáciách č. 144, ktorý Slovensko ratifikovalo, a ktorý ho stanovuje za jedno zo základných pracovných práv.“

V rozpore s viacerými medzinárodnými dohovormi

Minister tiež pohrozil, že zmení Zákonník práce tak, aby sa stanovilo minimálne zastúpenie zamestnancov v odboroch vo výške 20% na to, aby odbory mohli fungovať a viesť kolektívne vyjednávanie na pracovisku. Takéto opatrenie by bolo v rozpore s viacerými medzinárodnými dohovormi, napríklad Dohovorom 87 a 98 Medzinárodnej organizácie práce (MOP) o základnom práve slobodne sa združovať a kolektívne vyjednávať, čo je zároveň uvedené v Deklarácii základných zásad a práv na pracovisku MOP. Právo na slobodné združovanie je pritom základným ľudským právom!

„Nemôžeme len v tichosti sledovať takéto nepriateľské zaobchádzanie s odbormi a vyzývame slovenské orgány, aby znovu obnovili skutočný sociálny dialóg so sociálnymi partnermi a aby stiahli iniciatívy namierené proti zamestnancom a proti odborom. Poľskí, českí a maďarskí zamestnanci vyjadrujú solidaritu so svojimi slovenskými bratmi a sestrami!“ uviedli v liste.

Slovenská vláda si musí vážiť sociálny zmier

Josef Středula, predseda Českomoravskej konfederace odborových svazú (ČMKOS), tiež poukázal: „Váš hlas z protestných pochodov, ktorý zaznieva zo slovenských miest,  je vážnym varovným hlasom, ktorý ukáže, ako si slovenská vláda váži sociálny zmier!”

Exit mobile version