Site icon ePráca Online

Historická dohoda na minimálnej mzde

Vo štvrtok 14. júla 2022 sociálni partneri na spoločnej tlačovej konferencii oznámili, že sa dohodli na výške minimálnej mzdy na rok 2023.
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ), Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) a v Asociácii priemyselných zväzov a dopravy (APZD), členovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a zástupcovia zamestnancov, združení v Konfederácii odborových zväzov SR (KOZ) a Spoločných odboroch Slovenska (SOS) sa historicky po prvý raz dohodli na výške minimálnej mzdy na nasledujúci rok. Ako spoločne uviedli sociálni partneri, pri dohode prihliadali najmä na aktuálnu situáciu a výrazný nárast inflácie, navrhovaná sadzba má podľa nich pomôcť eliminovať negatívne dopady na slovenské domácnosti.

Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov majú každý rok možnosť dohodnúť sa na výške minimálnej mzdy na nasledujúci rok. Termín, dokedy tak môžu urobiť, je 15. júl. V doterajších dejinách samostatného Slovenska sa nikdy nestalo, že by sa sociálni partneri dohodli. Preto každý rok určovala výšku minimálnej mzdy vláda SR. V roku 2021 bola výška minimálnej mzdy prvýkrát určená podľa automatu ako 57% priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Tento rok sa prvýkrát zamestnávatelia a odborári zhodli na jej výške. Vláda musí dohodu sociálnych partnerov rešpektovať. „Všetci sociálni partneri sa zhodli na tom, že v súčasnej situácii musí výška minimálnej mzdy zohľadňovať možné negatívne dopady na zamestnancov a domácnosti, no zároveň i prihliadať na nepriaznivú situáciu, v ktorej sa nachádza podnikateľské prostredie a rešpektovať reálne možnosti slovenských zamestnávateľov,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku sociálnych partnerov. Zo súčasných 646 eur by tak mala minimálna mzda v budúcom roku stúpnuť až na 700 eur. „Spoločný návrh minimálnej mzdy vo výške 700 eur počíta so zvýšením nad rámec zákona, a to aj napriek neľahkej a nestabilnej situácii, v ktorej sa zamestnávatelia a ich zamestnanci nachádzajú. Je jasným dôkazom toho, že zodpovedný sociálny dialóg má zmysel. Veríme, že aj týmto spôsobom politikom i verejnosti vysielame jasný signál, že práve vecná diskusia, schopnosť počúvať a byť otvorený voči kompromisom sú tým, čo dnes naša krajina potrebuje azda najviac,“ konštatujú členovia tripartity. Prezidentka KOZ SR, Monika Uhlerová, sa vyjadrila, že odbory budú naďalej presadzovať rozmrazenie príplatkov za prácu v neštandardných časoch.

Exit mobile version