Plánované 25% clá na oceľ a hliník zo strany administratívy Donalda Trumpa predstavujú hrozbu pre európsky priemysel a tisíce pracovných miest. Európska odborová konfederácia (EOK) a industriAll Europe preto vyzývajú inštitúcie EÚ na okamžité opatrenia na podporu zasiahnutých pracovníkov. Odbory požadujú vytvorenie mechanizmu ochrany pracovných miest po vzore nástroja SURE, ako aj trvalý investičný fond zameraný na podporu kvalitných pracovných miest v neistom geopolitickom prostredí.

Potreba ochrany pracovných miest a priemyslu

Zachovanie pracovných miest je kľúčové nielen pre oceľový a hlinikársky priemysel, ale aj pre širší európsky priemyselný sektor. Na ochranu európskej produkcie je nevyhnutné kombinovať podporu priemyselných kapacít s konkrétnymi opatreniami na ochranu zamestnancov. Okrem odvetvových podporných opatrení je potrebné zaviesť aj obchodné politiky, ktoré zabránia nekalým praktikám a dumpingovým cenám ocele a hliníka na európskom trhu.

EOK upozorňuje, že aktuálne clá môžu byť len začiatkom. Ak by USA uvalili 20% clá na všetok export z EÚ, podľa odhadov Európskeho odborového inštitútu by bolo ohrozených ďalších 750 000 pracovných miest, prevažne v priemyselnej výrobe. Európska komisia preto musí byť pripravená nielen na protiopatrenia v oblasti obchodnej politiky, ale aj na rozšírenie domáceho dopytu a podporu exportu na nové trhy.

Potreba novej európskej priemyselnej politiky

Dynamicky sa meniace geopolitické podmienky si vyžadujú moderné nástroje na ochranu európskeho priemyslu a pracovných miest. EÚ musí uprednostniť vytvorenie proaktívnej priemyselnej politiky, podporenej investíciami so sociálnymi podmienkami, zavedením mechanizmu na ochranu pracovných miest a trvalým investičným fondom.

Claes-Mikael Stahl, zástupca generálneho tajomníka EOK, zdôrazňuje: „V súčasnom turbulentnom globálnom kontexte sa situácie vyžadujúce okamžitú podporu pracovníkov stali pravidlom, nie výnimkou. EÚ musí reagovať vytvorením trvalého investičného mechanizmu na ochranu a tvorbu kvalitných pracovných miest. Opatrenia na podporu oceliarskeho a hlinikárskeho sektora sú naliehavé, no nesmú sa stať bianko šekom pre priemysel. Verejná podpora musí byť podmienená ochranou pracovných miest a dôstojných pracovných podmienok. Strata kapacít v kľúčových odvetviach, najmä tých dôležitých pre zelenú transformáciu, predstavuje reálne riziko.“

Judith Kirton-Darling, generálna tajomníčka industriAll Europe, varuje: „Americké clá na oceľ a hliník sú vážnou hrozbou pre európsky priemysel a pracovníkov, narúšajú dodávateľské reťazce a vytvárajú neistotu. Táto situácia jasne ukazuje, že Európa musí vziať svoju priemyselnú budúcnosť do vlastných rúk. Strategická autonómia a ekonomická bezpečnosť nesmú byť len cieľmi, ale musia sa stať realitou. EÚ potrebuje silnú a koordinovanú reakciu na ochranu pracovných miest, podporu priemyslu a posilnenie výrobných kapacít. Investovanie do európskeho priemyslu a jeho pracovníkov je nevyhnutné pre zabezpečenie dlhodobej stability.“

Rozhodnutie USA podčiarkuje význam pripravovaného európskeho akčného plánu pre oceľ a základné kovy. Tento plán musí byť dostatočne ambiciózny, aby čelil výzvam, ktorým tieto sektory a európsky priemysel ako celok čelia.

Zdroj: EOK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *