Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) schválil nové uznesenie s názvom „Mapovanie demokratického pokroku EÚ: uznesenie na nasledujúce legislatívne obdobie“. Toto uznesenie má za cieľ posilniť demokratické hodnoty a bezpečnosť v rámci Európskej únie (EÚ) v období 2024–2029.

Uznesenie vzniklo pod vedením spravodajcov Christy Schweng zo skupiny Zamestnávatelia, Cinzie Del Rio zo skupiny Pracovníci a Ioannisa Vardakastanisa zo skupiny Organizácie občianskej spoločnosti. Dokument reaguje na súčasné výzvy, ktorým čelí Európa, a vyzýva nový Európsky parlament a Európsku komisiu, aby využili diverzitu a odborné poznatky EHSV na zlepšenie medzinárodného postavenia EÚ a reformu jej inštitucionálnej štruktúry.

Kľúčové aspekty uznesenia

V uznesení sa EHSV sústredí na posilnenie európskej demokracie a bezpečnosti, pričom apeluje na rozvoj nových stratégií, ktoré by zohľadňovali potreby občanov a zabezpečili trvalo udržateľný rozvoj. Výbor nalieha na európske inštitúcie, aby sa v nadchádzajúcom legislatívnom období zamerali na ochranu občanov pred vonkajšími aj vnútornými hrozbami a aby vytvorili prostredie, ktoré podporí konkurencieschopnosť a inovatívnosť v rámci sociálneho trhového hospodárstva.

Jedným z hlavných cieľov uznesenia je vytvorenie udržateľného a inkluzívneho sociálneho modelu, ktorý by zabezpečil vysokú kvalitu života a sociálnu ochranu pre všetkých obyvateľov EÚ. EHSV zdôrazňuje, že len silná a jednotná Európa môže úspešne čeliť globálnym výzvam, ako sú geopolitické napätie, ekonomické krízy či klimatické zmeny.

Výzva na zlepšenie spolupráce a dialógu

EHSV apeluje na zvýšenie zapojenia sociálnych partnerov, občianskej spoločnosti a verejnosti do politického a hospodárskeho rozhodovania. Výbor upozorňuje, že efektívne riešenie súčasných výziev je možné len prostredníctvom otvoreného dialógu a spolupráce na všetkých úrovniach. Takýto prístup má pomôcť prekonať súčasné rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi a posilniť vzájomnú dôveru.

Uznesenie taktiež vyzýva na väčšiu angažovanosť EÚ v oblasti ochrany životného prostredia. EHSV považuje za nevyhnutné prijať konkrétne kroky na boj proti klimatickým zmenám, znečisťovaniu a strate biodiverzity. Udržateľný rozvoj, ktorý chráni prírodné zdroje a biodiverzitu, je základným predpokladom pre budúci hospodársky a sociálny pokrok Európy.

Nová vízia pre Európsku úniu

Uznesenie schválené EHSV predstavuje významný krok smerom k budovaniu silnejšej, demokratickejšej a bezpečnejšej Európskej únie. Výbor týmto vyzýva nové vedenie európskych inštitúcií, aby sa aktívne podieľalo na realizácii navrhnutých opatrení a prispelo k zlepšeniu života všetkých občanov Únie.

Prijatá stratégia je dôležitým nástrojom na posilnenie spoločných európskych hodnôt a zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja, ktorý bude prospešný pre všetky generácie. EHSV verí, že spoluprácou a jednotou môže EÚ prekonať súčasné výzvy a úspešne sa pripraviť na budúcnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *