Kúpiť si menštruačné potreby môže byť pre niekoho privilégium. Nejde len o problém s nedostatkom hygienických pomôcok napríklad v marginalizovaných skupinách. Peniaze na dámske hygienické pomôcky niekedy nemajú ani matky samoživiteľky či rodiny žijúce na hranici chudoby. Je to aj problém Sloveniek, hoci téma je stále do veľkej miery tabuizovaná a politicky neatraktívna. Cenu vo výške dane znižuje na dámske produkty ženskej hygieny aktuálne jeden z našich obchodných reťazcov.

28. máj je medzinárodným dňom menštruačnej hygieny. Hoci ide o citlivú tému, aj na Slovensku sú ženy, ktoré si nemôžu každý mesiac dovoliť potrebné hygienické pomôcky či lieky na bolesť. Následne používajú nastrihané kusy látky alebo papier, čo je nehygienické, nekomfortné a nebezpečné pre zdravie. Niektoré dievčatá počas cyklu vynechávajú školu.

Podľa štatistík Európskej únie si 1 z 10 dievčat a žien nemôže dovoliť základné hygienické a menštruačné produkty. Podľa Svetovej banky trápi menštruačná chudoba až okolo 500 miliónov žien po celom svete.

Až 44 percent Sloveniek sa aspoň raz v živote stretlo s menštruačnou chudobou a 16 percent ju zažíva aj v súčasnosti, pričom pre dve percentá je to pravidelný problém. Vyplýva to z exkluzívneho online prieskumu Menštruačná chudoba na Slovensku agentúry NMS pre spoločnosť Tesco.

Príčiny? Nerovnosť aj nízke mzdy

Miera rizika príjmovej chudoby je u žien vyššia než u mužov. V rokoch 2005 až 2010 sa na Slovensku pohybovala v rozpätí od 10,5 % do 14,3 %. Najvyšší podiel obyvateľov s príjmom pod hranicou chudoby bol v roku 2023. Tento negatívny vývoj bol spôsobený okrem iného aj dopadmi pandémie spojenej s ochorením COVID-19, ale aj inflačnou a energetickou krízou.

Druhým faktorom je platová nerovnosť. Ženy v EÚ zarábajú v priemere o 12,7 % menej ako muži a stále čelia prekážkam v prístupe na trhu práce. Slovenské ženy dosahujú len 81,2 % mzdy mužov, rodový mzdový rozdiel je teda na úrovni 18,8 % v neprospech žien. Niektoré jednoducho na hygienické potreby nemajú peniaze vôbec, iné musia uprednostniť nákup iných produktov (zväčša potravín) pred vlastnou hygienou.

Riešenia pre spravodlivú menštruáciu

Pomôže štát? U nás zatiaľ nie, ale vo svete už je viacero štátov, ktoré túto tému systematicky riešia. Prvou krajinou v Európskej únii, ktorá zaviedla menštruačné voľno je Španielsko. Španielski zákonodarcovia prijali zákon, podľa ktorého si bude môcť žena s bolestivou menštruáciou vziať v práci plne hradené voľno. Taktiež zaviedli bezplatné hygienické pomôcky na školách a vo vybraných verejných inštitúciách. Uvažovali napríklad aj o zrušení dane z hygienických potrieb.

Vložky zadarmo poskytuje Škótsko, vo Veľkej Británii sú dostupné na školách. Proti menštruačnej chudobe bojujú napríklad aj vo Francúzsku, v afrických krajinách či na Novom Zélande. V Japonsku, v časti Číny, na Taiwane či v Južnej Kórei tiež funguje istá forma menštruačného voľna.

Na Slovensku sa tejto problematike venuje projekt občianskeho združenia InTYMYta Dôstojná menštruácia. Okrem osvety aj materiálne zabezpečujú niektoré lokality prostredníctvom menštruačných skriniek, ktoré vedia ľuďom ohrozeným chudobou pomôcť nepretržite. Aktuálne sa nachádzajú v deviatich lokalitách na Slovensku a ženy si z nich môžu brať menštruačné pomôcky podľa potreby. Ide o základné školy, komunitné centrá a vylúčené komunity.

Ďalšou výraznou zmenou v tejto téme je zníženie ceny na produkty dámskej hygieny o hodnotu ich DPH. K tomuto kroku pristúpil obchodný reťazec Tesco len tento mesiac. Prvou lastovičkou vo verejnej správe bol Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý už dva roky poskytuje hygienické pomôcky dievčatám na stredných školách zadarmo. Zatiaľ sa tejto téme u nás venujú skôr súkromné firmy a neziskovky. Politicky ju nezastrešuje žiadna zo strán.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *